Z OSTATNIEJ CHWILI
Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV / Celne strzały i świetna atmosfera - Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesów / Zwłoki dwóch mężczyzn w pokoju hotelowym. Prawdopodobnie samobójstwo rozszerzone / Najechanie na tył pojazdu w Juszczynie / Kraków: Zaatakował przypadkową osobę, która przechodziła przez park. W jego domu odnaleziono zwłoki... / Za nami II Powiatowe Zawody MDP w udzielaniu pierwszej pomocy. OSP Stryszawa wygrywa! /Interwencja Straży Pożarnej w Kukowie / Konkurs na zabawkę ludową. 28. Święto Zabawki Ludowej / Ważne! Informacja Gminy Stryszawa / OSP Maków Dolny zwraca się z prośbą o wsparcie zakupu drona z kamerą termowizyjną
Dodano dnia 10.05.2025, 15:51
Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV.
„In Illo uno unum” – „W Nim stanowimy jedno” tak brzmi dewiza Ojca Świętego. W podstawowych elementach Leon XIV zachował swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, a także motto.

Lilia, serce, księga.

Herb Leona XIV to tarcza podzielona ukośnie na dwie części. W górnej części znajduje się błękitne tło, na którym widnieje biała lilia – symbol czystości oraz Maryi. Dolna część ma jasne tło i przedstawia obraz nawiązujący do Zakonu św. Augustyna: zamkniętą księgę, na której spoczywa serce przeszyte strzałą. Ten symbol odnosi się do doświadczenia nawrócenia św. Augustyna, które sam wyjaśnił słowami: „Vulnerasti cor meum verbo tuo” – „Przeszyłeś moje serce swoim słowem”.

„In Illo uno unum”

Są to słowa, które św. Augustyn wypowiedział w kazaniu – Komentarzu do Psalmu 127 – aby wyjaśnić, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w jednym Chrystusie stanowimy jedno”.

W wywiadzie udzielonym Tizianie Campisi 10 lipca 2023 r. abp Prevost wyjaśnił: „Jak wynika z mojej dewizy biskupiej, jedność i komunia są integralną częścią charyzmatu Zakonu św. Augustyna, a także mojego sposobu działania i myślenia. Uważam, że bardzo ważne jest promowanie komunii w Kościele i dobrze wiemy, że komunia, uczestnictwo i misja to trzy kluczowe słowa Synodu. Dlatego jako augustianin promowanie jedności i komunii jest dla mnie fundamentalne. Św. Augustyn bardzo często mówi o jedności w Kościele i o konieczności jej przeżywania”.

Artykuł przy współpracy z Vatican News

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image