Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 10.07.2024, 13:31
ZUS zwraca nadpłacone składki.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Niemal 1,36 mld zł już wróciło do przedsiębiorców.

Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), powinni otrzymać zwrot na wskazany rachunek bankowy najpóźniej 1 sierpnia 2024 roku.

 

Niedługo ZUS zakończy wypłatę zwrotów nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki w pełni zautomatyzowanemu procesowi obsłużono już 99 proc. wniosków. W sumie wpłynęło ich do ZUS ponad 807 tys. na łączną kwotę 1,59 mld złotych.

 

Pierwsze przelewy do płatników ZUS przekazał 10 maja 2024 roku. Rozdysponował już ponad 1,58 mld zł, z czego niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców.

 

U części przedsiębiorców nadpłaty pokryły zaległości. Kolejne transze czekają na wypłatę.

 

Jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, a ma nadpłatę, ZUS musi ją rozliczyć na koncie płatnika. Choć ma na to czas do końca 2024 r., to uruchomił obsługę rozliczeń już 6 czerwca 2024 roku. Proces ten właśnie dobiega końca.

 

W sumie na kontach blisko 397 tys. płatników ZUS rozliczył nadpłatę w wysokości ponad 516,7 mln zł, co stanowi 99 proc. wysokości do rozliczenia. Kolejne kwoty wkrótce zostaną zaksięgowane.

 

Bieżące saldo z uwzględnieniem rocznego rozliczenia jest dostępne w profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata na koncie, płatnik może wystąpić o jej zwrot na ogólnych zasadach (złożyć wniosek RZS-P) lub pokryć nią bieżące składki.


Źródło: ZUS

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image