31 lipca Edward Szklarczyk, urodzony w Suchej Beskidzkiej, obchodziłby 84. urodziny. Zmarły w 2013 roku sportowiec należał do grona najwybitniejszych polskich biegaczy średniodystansowych lat 60. Specjalizował się w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku, a rok później zajął trzecie miejsce w finale Pucharu Europy w Stuttgarcie. W latach 1962–1968 osiemnaście razy wystąpił w meczach międzypaństwowych, zarówno w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, jak i na 1500 metrów, odnosząc cztery indywidualne zwycięstwa. W swoje karierze pięciokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski – cztery razy w biegu z przeszkodami (1963–1966) oraz raz w biegu przełajowym na 3 km (1963). Cztery razy zdobywał tytuł wicemistrza kraju (w tym dwukrotnie w biegu na 3000 m z przeszkodami i raz na 5000 m oraz w przełaju), a raz stanął na najniższym stopniu podium. Edward Szklarczyk reprezentował barwy takich klubów, jak: Babia Góra, Legia Warszawa i Zawisza Bydgoszcz. Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się pracy trenerskiej. W 2005 roku Rada Miejska w Suchej Beskidzkiej uhonorowała go tytułem „Zasłużony dla Miasta Sucha Beskidzka”, doceniając jego wybitne osiągnięcia sportowe i wkład w rozwój lekkiej atletyki.
Aby pamięć o Edwardzie Szklarczyku – wybitnym olimpijczyku z Suchej Beskidzkiej – przetrwała kolejne pokolenia, a jego dorobek sportowy inspirował młodych lekkoatletów, od 2017 roku z inicjatywy burmistrza Stanisława Lichosyta organizowany jest memoriałowy mityng lekkoatletyczny „I Ty możesz zostać mistrzem”. Zawody mają na celu nie tylko uczczenie postaci mistrza, ale również promowanie sportowego ducha wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że ciężką, systematyczną pracą można osiągać sukcesy – niezależnie od miejsca zamieszkania. Od pierwszej edycji mityng cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją. Wydarzenie na stałe wpisało się w sportowy kalendarz regionu, a jego rosnąca popularność najlepiej świadczy o potrzebie kultywowania pamięci o lokalnych bohaterach sportu. Tegoroczne zgromadziły aż 297 uczestników – o 34 więcej niż w roku ubiegłym i dwa lata temu, kiedy to startowało po 263 lekkoatletów.
W sobotnich zawodach imponowała nie tylko liczba biorących w nich udział uczestników, ale również znacznie większa liczba tzw. osobostartów – czyli indywidualnych występów zawodników w różnych konkurencjach. W tegorocznej edycji odnotowano ich aż 511, co oznacza wzrost o 66 względem 2024 roku i aż o 118 w porównaniu z zawodami sprzed dwóch lat. Rywalizacja odbywała się przy tym w znakomitych warunkach atmosferycznych, co pozwalało zarówno w konkurencjach biegowych, jak i technicznych (skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut oszczepem) uzyskiwać bardzo wartościowe rezultaty. Szereg zawodników ustanowiło w Suchej Beskidzkiej nowe rekordy życiowe lub poprawiło najlepsze tegoroczne osiągnięcia. Jednymi z bohaterek wydarzenia zostały młode zawodniczki WKS Wawel, tworzące sztafetę 4 x 100 metrów. Kilka tygodni temu także na suskim obiekcie (w ramach Mityngu Otwarcia Sezonu) zabrakło im 0,04 sekundy do pobicia rekordu Polski (48,51 sekundy) w kategorii U16, który od pięciu lat należał do lekkoatletek KS Stal LA Ostrów Wielkopolski i został ustanowiony w Słupsku. A dlaczego należał? Bo od 24 maja jego posiadaczkami są już właśnie krakowianki, które z rezultatu ostrowianek „urwały” 0,2 sekundy (ich czas to 48,31). W biegu na 100 metrów wysoką formę zademonstrowała reprezentantka SKL Sucha Beskidzka – Julia Gruchlik, która triumfowała z czasem 12,27 sekundy, co jest jej nowym rekordem życiowym. Czwarty rezultat (13,01 sekundy – najlepszy wynik w tym sezonie) uzyskała w finałowym biegu jej klubowa koleżanka Emilia Śpiewla.
Lekkoatleci z dużym entuzjazmem uczestniczą w prestiżowych zawodach organizowanych w Suchej Beskidzkiej, ponieważ to właśnie tutaj często biją swoje rekordy życiowe i zdobywają minima na najważniejsze imprezy sezonu. Najlepsi zawodnicy podkreślają, że do Suchej warto wracać nie tylko ze względu na doskonałą organizację i atrakcyjne nagrody, ale także za sprawą wyjątkowej atmosfery, jaka panuje podczas mityngu – sprzyjającej sportowej rywalizacji i integracji środowiska lekkoatletycznego. A najcenniejszą nagrodę i okazały puchar otrzymał Aleksander Zwierniak (Lider Siercza), który z czasem 1:57,99 zwyciężył w Biegu Memoriałowym Edwarda Szklarczyka na 800 m mężczyzn o Puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Drugi rezultat (1:58,68) miał Kamil Kawalerski (KS AZS AWF Kraków), a trzeci linię mety minął Jan Stawiarz (Wawel Kraków). W gronie kobiet nie było niespodzianki. Triumfowała aktualna mistrzyni Polski U18 na tym dystansie – Róża Olchawa (Kraków Athletics Team) – 2:21,51, a na podium stanęły dwie inne zawodniczki krakowskiego klubu – Zuzanna Pietsch (2:23,30) i Magdalena Gumulska (2:23,81). Medalistów memoriałowego mityngu nagradzali Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt oraz Sekretarz Gminy Zbigniew Maryon.
Źródło: UM Sucha Beskidzka
Foto: Um Sucha Beskidzka & powiatsuski24