Dodano dnia 09.08.2018, 08:21
W piątek Mały Wyścig, w sobotę Memoriał Łasaka
Przed nami 20. jubileuszowy Międzynarodowy wyścig kolarski Memoriał Henryka Łasaka. W sobotę zobaczymy zawodowców. W piątek natomiast zapraszamy wszystkich do udziału w Małym Wyścigu Łasaka.
Memoriał Henryka Łasaka to najwyżej klasyfikowany jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Polsce, od lat zaliczany jest do najważniejszych punktów w międzynarodowym kalendarzu kolarskich imprez. Na linii startowej w Suchej Beskidzkiej każdego roku spotykają się kolarze światowej klasy, zarówno utytułowani, reprezentujący różne państwa i renomowane ekipy, jak i młodzi zawodnicy, którzy mają w dorobku medale mistrzów świata i europy. Tegoroczna edycja Memoriału odbędzie się w sobotę 11 sierpnia. W kolarskim miasteczku na rynku w Suchej Beskidzkiej, gdzie po raz 20 – ty rozstrzygną się losy międzynarodowego wyścigu, sportowców dopingować będą kibice i fani wyścigów rowerowych z całej Polski.

Impreza współorganizowana przez Miasto Sucha Beskidzka i grupę Duo Circuli przy współpracy z gminami Stryszawa i Zembrzyce oraz Powiatem Suskim cieszy się coraz większą popularnością. Ranga zawodów wzrasta i z roku na rok przybywa ekip zagranicznych. Na starcie międzynarodowego wyścigu rokrocznie meldują się największe firmy i ekipy kolarskie z Polski i Europy w tym z Niemiec, Francji, Danii, Ukrainy, Czech, Słowenii Rosji, Estonii
i innych, a nawet ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Memoriał Henryka Łasaka jest uznawany za jeden z najtrudniejszych klasyków rozgrywanych w Polsce. W kalendarzu europejskich wyścigów kolarskich UCI Europe Tour sporządzanym przez Międzynarodową Unię Kolarską posiada kategorię 1.2. To przyciąga nazwiska znane w kolarskim świecie.

Trasa wyścigu kolarskiego wiedzie przez malownicze tereny Suchej Beskidzkiej i sąsiadujących z miastem gmin. Tradycyjnie linia startu i meta zlokalizowane są przy suskim rynku. Zawodnicy mają do pokonania jedną rundę honorową i cztery rundy ulicami miasta oraz pięć pętli prowadzących przez okoliczne miejscowości. Wyścigi górskie należą do najbardziej widowiskowych i rządzą się swoimi prawami. Wymagają od kolarzy ogromnego wysiłku, pełnej koncentracji i doskonałego przygotowania technicznego. Na każdym okrążeniu zawodnicy muszą się zmierzyć z licznymi podjazdami i ostrymi łukami na stromych zjazdach. Jak pokazały wcześniejsze edycje trudy trasy wytrzymują tylko kolarze najwyższej próby. Z około 150 zawodników startujących w każdym z dotychczasowych wyścigów, niespełna połowa osiągała metę. Trzykrotnie w Memoriale Henryka Łasaka triumfował Mistrz Polski z 1999 roku i zwycięzca Tour de Pologne - Cezary Zamana. W ubiegłorocznych zawodach pierwszy na mecie zameldował się Alan Banaszek, który po piorunującym sprincie z peletonu zostawił za plecami Sylwestra Janiszewskiego z Wibatech Fuji i Artura Detko, jadącego w barwach Domin Sport.

Do startu w 20. Jubileuszowym Wyścigu Memoriałowym Henryka Łasaka, który rozpocznie się w samo południe, 11 sierpnia w okolicach suskiego rynku, zgłosiło się już ponad 150 kolarzy z dwudziestu trzech ekip. Tegoroczne zawody będą rozgrywane na trasie o długości ok. 166 km. Po przejechaniu rundy honorowej i czterech okrążeń ulicami Suchej Beskidzkiej zawodnicy skierują się w stronę Zembrzyc. Dalej trasa wyścigu wiedzie przez Tarnawę Dolną, Krzeszów, Kuków i Stryszawę w kierunku mety w Suchej Beskidzkiej.

Start o godzinie 12:00 na Rynku w Suchej, zakończenie około 16:00.

10 sierpnia na Stadionie Miejskim w Suchej Beskidzkiej o godz. 16.00 odbędzie się Mały Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka” .

Mały Wyścig „Memoriał Henryka Łasaka”, który jest skierowany do dzieci i młodzieży rozrywany będzie w 10 kategoriach, z przedziałem wiekowym od 6 do 15 lat. Zawody te zostaną rozegrane również z podziałem na płeć. Uczestnicy wyścigu, chcący wystartować i poczuć radość z rowerowej jazdy nie mogą zajmować się kolarstwem zawodowo, ani być zrzeszonym w żadnym klubie sportowym. Celem organizowanego już kolejny raz wyścigu jest popularyzowanie kolarstwa wśród najmłodszych mieszkańców miasta oraz zagospodarowanie czasu wolnego.

źródło: Urząd Miasta Sucha Beskidzka
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image