Dodano dnia 11.07.2018, 16:09
Duet, duo czy tercet, trio? Lokalni vs Zagraniczni!
Każda drużyna, w swojej kadrze posiada zawodników, którzy wiodą prym. Są ostoją, podstawą, trzonem, kręgosłupem dla swoich drużyn, a sama taktyka ustawiana jest typowo pod nich. Owi piłkarze to tzw. wolni strzelcy, których pozycja zajmowana na boisku zazwyczaj jest ofensywna, a z pracy w defensywie są zwolnieni. Zagranica ma swój tercet BBC czy duet HD. A powiat suski?

Obiecany artykuł o Ekstraklasie, będzie troszkę później. Teraz poświęćmy chwilę na to, gdzie tercety i duety są najsłynniejsze. Przeciętny Kowalski słysząc słowo tercet lub duet, pierwsze skojarzanie ma z tańcem, a osobom związanym ze światem sportu zaświeca się kontrolka z napisem BBC, MSN.

Najsłynniejszym tridente w piłkarskiej galaktyce, była trójka piłkarzy Barcy - Messi, Suarez, Neymar. Liczby tych zawodników, wychodzą poza zakres normalności. Ponad 350 zdobytych bramek, około 180 asyst „przeraża”. Jak wiadomo Neymar odszedł, a wraz z nim MSN przestało istnieć. BBC (nie stacja) to kolejny tercet, który osiągi ma nieziemskie. Ma i nadal może mieć, choć pojawiają się pogłoski, że od przyszłego sezonu wspomniane trio się rozpadnie. Real z Benzemą, Balem i Cristiano zdobył grubo ponad 400 bramek. W porównaniu do Barcy, osiągi gorsze dlatego, że grają ze sobą o wiele, wiele dłużej. Kończmy LaZabawę idźmy dalej. Trzecim trio na świecie i możliwym następcą BBC, MSN wydaje się być napad Liverpoolu – Salah, Firmino, Mane. Zdobyli wspólnie 30 bramek w tegorocznie edycji LM, pobijając rekord BBC. Na rozegraną ilość spotkań, wynik robi wrażenie. Teraz o duetach, bo do tanga trzeba dwojga. Najdroższy duet w historii to przód PSG – Mbappe (wkrótce 180 mln. €), Neymar (222 mln. €). Dlaczego Mbappe wkrótce? Granica zakupów się skończyła, a PSG wypożyczyło Kyliana z opcją pierwokupu - robiąc sobie football-owe jaja z przepisów. Co prawda można ich z Cavanim podpiąć pod trio, ale ta dwójka wydaje się być poza zasięgiem. Rekordy już biją, a grają od niedawna. Kolejne duo to napastnicy Juve. Tzw. High Definition (HD) – Higuain, Dybala. Połączenie młodości z rutyną. Gdyby nie oni, Juve mogłoby by o mistrzostwie pomarzyć. W końcu kibice czekają na nich, jak dzieci na Świętego Mikołaja. Oczywiście tercetów czy duetów w piłkarskim świecie, jest o wiele więcej. My wspomnieliśmy o najsłynniejszych.

Przejdźmy do lokalnych. Tu bardziej duety robią wyniki. Przedstawmy sześć, na chwilę obecną najlepszych klubów z ich wodzirejami (sezon 2017/18). Patrząc najwyżej Tempo ma duet Balcer-Puzik. Obaj zdobyli 32 bramki, znacznie przyczyniając się do wicemistrzostwa białczan. Tylko w przypadku tej drużyny, można byłoby stworzyć trio w połączeniu z Pająkiem (13 bramek) – coś al’a lokalne PSG. Cały tercet łącznie w sezonie zdobył 45 bramek, czyli około 60% goli patrząc na całokształt. Drugi w hierarchii Garbarz, ma najbardziej bramkostrzelny napad. Puda-Adisa zdobyli razem 54 bramki co stanowi 70% goli strzelonych przez Garbarz – masa to mało powiedziane. Kolejne dwie drużyny Halniak i Naroże, mogą poszczycić się duetami kolejno Gałuszka-Kowalczyk, Drobny-Drobny. Tutaj mowa nie o liczbach, a o umiejętności szukania się podczas spotkania. Pierwsi to przód, drudzy kręgosłup – bez nich te zespoły, to nie to samo. Zejdźmy troszkę w dół. Jałowiec m.in. dzięki duo Świerkosz-Górny zdobył „brązowy medal” w A-klasie. Obaj ukuli w sezonie 37 bramek, co stanowi ok. 55 % bramek zdobytych dla Jałowca. Szósta w powiecie Babia Góra, pochwalić może się napadem Kmiecik-Choczyński. 26 wspólnie zdobytych bramek, stanowi 45% goli strzelonych przez suszan. Przeszłość pierwszego, intuicja drugiego i ten mecz z Wisłą pokazał, że oboje dla Babiej są bezcenni.

Sebastian Kurpiel

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image