Dodano dnia 06.10.2018, 08:58
Historia i zapowiedź „Świętej Wojny”, a więc czas na Wielkie Derby Krakowa!
Derby Krakowa to jedne z najstarszych, najpopularniejszych oraz najczęściej rozgrywanych spotkań piłkarskich. Spotkań? Zabrzmiało co najmniej delikatnie, łagodnie i smętnie. Swoim prestiżem, rangą oraz uznaniem, derby te w pełni zasługują na miano Świętej Wojny. Swoją uwagą skupiają nie tylko gminę, powiat, województwo czy cały kraj. One elektryzują Europę, lecz nie zawsze stricte sportowo.

Artykuł rozpoczniemy od krótkiej historii, czyli od przedstawienia kiedy wszystko się zaczęło. Następnie przejdziemy do statystyk, a konkretnie do wyników z bezpośrednich starć. Na zakończenie będzie o aktualnej sytuacji obu klubów.

Wszystko zaczęło się, za czasów panowania króla Polski - Mikołaja II, a więc w 1906 roku:) Wtedy to w celu zawojowania światem, powstały dwie krakowskie drużyny – Cracovia i Wisła. 20-go września 1908 roku, zespoły po raz pierwszy stoczyły ze sobą pojedynek, który zakończył się remisem 1:1. W 1921 roku, pierwsze swoje Mistrzostwo i jak się z czasem okazało pierwsze z pięciu - zdobyła drużyna Cracovii. Wiśle zaszczyt ten przypadł na rok 1927 - w sumie 13-krotnie sięgali po ten tytuł. Najwyższe zwycięstwo jakie odnotowano w meczach obu ekip to 7:1 dla Wisły. Doszło do niego 15-go września 1940 roku, a więc za panowania Władysława Raczkiewicza – Prezydenta RP na uchodźctwie:) Do tej pory drużyny, rozegrały ze sobą 195 starć. W 87 z nich - górą byli Wiślacy, w 63 Pasy, a 44 zakończyły się podziałem punktów. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy, która obejmuje lata 1927 - 2018 – Wisła zajmuje 2 miejsce, a Cracovia 11. Od wspomnianego roku powstała początkowo „Liga”, następnie termin zmieniono na „I Liga”, a obecnie widnieje nazwa „Ekstraklasa”. Łączna liczba sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej to 78 w przypadku Wisły i 39 w przypadku Cracovii. Ostatnie derby zostały rozegrane 13-go grudnia 2017 roku, na stadionie Cracovii. Biała Gwiazda zdeklasowała Pasy - wygrywając 4:1. Na dzień dzisiejszy, oba kluby borykają się ze sporymi problemami. Finanse, konflikt z gminą, medialna nagonka są bolączka Wiślaków. Gra o utrzymanie, namawianie do dymisji zarządu, stadionowy zakaz, oraz kary są zmorą drużyny Pasów.

196 derby Krakowa, pełne podtekstów oraz sporych niewiadomych, zostaną rozegrane w niedzielę przy ul. Kałuży o godzinie 18:00. Z powodu zamieszek wywołanych w poprzednich derbach, na stadion będą mogły wejść tylko dzieci i młodzież do 16-go roku życia wraz ze swoim opiekunem. Czy zatem szykują nam się pierwsze, tak na dobrą sprawę derby z klasą? Porównując naszą ligę do top-owych lig zagranicznych, znacząca różnica jest jedna. Mianowicie, tam kibice przeciwnych drużyn siedzą obok siebie. U nas krótko i łagodnie mówiąc – taki scenariusz po prostu nie przejdzie. Jedno jest pewne, że cała otoczka oraz problemy pozasportowe wydają się nie mieć kompletnie znaczenia. Dlaczego? Bo na takie mecze, układ nerwowy u zawodników powinien zostać wyłączony, a każda akcja jest walką, jak o ostatnią butelkę wody na pustyni.

Transmisję na żywo zaplanowano od godziny 17:40 w stacji Canal+. Która z drużyn przez najbliższe pół roku będzie rządzić w stolicy Małopolski? Którzy kibice zaśpiewają słynne „... PANY!”?! Odpowiedź na te pytania poznamy w niedzielny wieczór.

Sebastian Kurpiel


foto: P.Marczewski/www.wisla.krakow.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image