Dodano dnia 18.10.2019, 10:07
Piłkarski weekend: „Święta Wojna” przy Mickiewicza. Nie tylko tam będzie gorąco!
Są takie mecze, o których mówi się tak samo długo przed ich rozpoczęciem jak i po ostatnim gwizdku sędziego. Rozmawia się o nich z małżonką przy kolacji, z teściową nazajutrz przy kawie czy z psem podczas wieczornego spaceru. I to właśnie są derby, w których pościg za rywalem wygląda tak, jak sceny z filmu „Szybcy i wściekli”. Co jeszcze w derbach jest intrygującego? Atmosfera na trybunach. No i oczywiście dobór słów, który na łeb i na szyje bije teksty, nawet i z tak kultowej komedii jak „Chłopaki nie płaczą”.

Nie bez powodu w prologu zapowiedzi, po raz kolejny widzimy słowo derby. Nadchodzący piłkarski weekend ustawił nam bowiem ponownie kilka domowych wojenek. Meczem numer jeden, będzie bez wątpienia starcie Babiej Góry z Halniakiem.

Rozpoczniemy od smutnej wiadomości. W wieku 91 lat zmarła Julia Kmiecik, babcia trenera suskiej Babiej Góry – Grzegorza Kmiecika. Z tego też powodu, suszanie poprosili o zmianę terminu meczu, na co przystali działacze i piłkarze Halniaka. W pierwotnym terminie, mecz miał odbyć się w sobotę – koniec końców jego termin zmieniono na niedzielę.

Tak na dobrą sprawę, jeszcze niedawno przeżywaliśmy piłkarskie emocje związane z derbami Krakowa, a teraz czeka nas mini powtórka z rozrywki. Naprzeciwko siebie staną bowiem miasteczka, których kibicowskie poglądy są zgoła odmienne. Dla sympatyków Babiej Góry, równie mocno świeci „Biała Gwiazda”, a światem fanów Halniaka są z kolei „Pasy”. Kibicowskie antagonizmy odłóżmy jednak na boczny tor, skupiając uwagę na faktach. A te zapowiadają niesamowite wydarzenie przy ulicy Mickiewicza, ponieważ ostatnie takowe miało miejsce uwaga… ponad dekadę temu. Uściślając - poprzednia ligowa potyczka pomiędzy Babią Górą, a Halniakiem miała miejsce w sezonie 2007/2008 i wtedy to dwukrotnie słynne "Pany" mogli zaśpiewać makowianie (4:1 jesienią w Makowie, 3:7 wiosną w Suchej). W obecnym sezonie rozgrywkowym, suszanie plasują się na dziewiątej lokacie z dorobkiem czternastu punktów oraz jednym zaległym meczem. Makowianie z kolei po słabszym początku, zaczynają łapać wiatr w żagle. Choć dwunasta pozycja z dorobkiem dziesięciu oczek - z pewnością spełnieniem ich marzeń nie jest.

Co ponadto w lidze okręgowej?

Obowiązkiem Garbarza Zembrzyce będzie, aby swojego rywala czyli Sosnowiankę Stanisław Dolny wchłonąć niczym osuszacz wilgoć. Podopieczni Zdzisława Janika tak się rozochocili, że zasiedli sobie na podium. Ze stratą? Sześciu oczek do lidera z Chełmka oraz zaledwie czterech punktów do wicelidera z Białki. Inny wynik jak zwycięstwo nad outsiderem ligi – zembrzyczanom po prostu nie przystoi.

Skoro Białka, no to będące w lekkim amoku Tempo, które na stratę punktów pozwolić sobie już nie może. Tym razem podopieczni Krzysztofa Wądrzyka w roli gospodarza, podejmą czwartego Nadwiślanina Gromiec. Choć ten groźniejszy u siebie (4-0-0) aniżeli na wyjazdach (3-0-3) - wygodnym rywalem z pewnością nie będzie.

Bezwzględny okres czasu nastał z kolei dla Jordana Jordanów. Po bezbłędnym liderze ze Szczawnicy, tym razem ich rywalem w meczu wyjazdowym będzie drugi Sokół Słopnice. Wicelider zwłaszcza na własnym obiekcie imponuje wynikami (6-0-0).

Wracamy do myśli przewodniej na weekend, czyli do słowa derby. A-klasa funduje nam takowe starcia dwa!

Regularnie punktujące Naroże Juszczyn, które w tabeli okupuje piątą lokatę, podejmie potrafiącego również ukąsać - dziewiątego Jałowca Stryszawę. Juszczynianie mają pewne rachunki do wyrównania, gdyż to Jałowiec zainkasował w poprzednim sezonie cztery punkty w dwumeczu.

Kolejne derby to te w Zawoi, gdzie dwunasty w tabeli BCS podejmie czternasty Żuraw Krzeszów. Ciasno robi się w dole tabeli, a z kolejki na kolejkę każdy punkt będzie nominałem wartościowszym. Ciężko wskazać jednoznacznie faworyta tego pojedynku.

Szczebel w dół, a tam powiat suski broni szczytu wadowickiej B-klasy.

Gdyby zespoły z naszego powiatu były towarem eksportowym całego regionu, to bilans z wadowicką B-klasą byłby na rekordowym plusie. Przed dziesiątą kolejką lokalnym drużynom całkiem do twarzy jest w miejscach na podium, stąd planem na weekend będzie próba obrony przed zepchnięciem ze szczytu.

Najtrudniejsze zadanie czeka zawodników z Lachów na wyjeździe w Skawcach, gdzie nie tylko będą musieli obronić trzecią pozycję przed swoimi sąsiadami w tabeli, to jeszcze stoją przed wyzwaniem wytrącenia argumentów z rąk wszystkim, którzy uważają sztuczną murawę w Lachowicach za dwunastego zawodnika gospodarzy.

Lider z Skawicy raczej nie ma w planach sympatycznego spotkania z gośćmi ze Stronia, którzy na obcych boiskach jeszcze nie zapunktowali. O wysoki wynik powinna zadbać sama obrona Żarka, bo żadna z ekip nie traci więcej goli na wyjazdach od zespołu z powiatu wadowickiego.

Budzów z kolei wyjeżdża do Tarnawy na jedyne w Serie B derby naszego regionu. Na miejscu może zdarzyć się dosłownie wszystko, bo punkty sensacyjnie straciły tam Lachowice, a po wrześniowym meczu z Sidziną arbiter zgłosił... uszkodzenie samochodu!

Reprezentantów powiatu suskiego z drugiej połowy tabeli wadowickiej B-klasy czekają trudne starcia na swoich stadionach z zespołami, które myślą o ataku szczytowym na podium. Każdy punkt po stronie naszego regionu w Bystrej i Sidzinie będzie można uznać za sympatyczną niespodziankę.

Z kolei przedostatni Grom nadal nie wrócił z żadnego wyjazdu ze zdobyczą punktową i niedzielne spotkanie w Kleczy Dolnej będzie okazją na przełamanie złej passy.

Nie zapominamy o Podhalu gdzie hula nie tylko wiatr. Tam Unia Naprawa notuje serię dwóch wygranych z rzędu. Jednak tym razem w wyjazdowym spotkaniu z drugą w zestawieniu Chabówką - o punkty będzie niezmiernie ciężko.

Na zakończenie nasz C-klasowy rodzynek, czyli Świt Osielec. Pierwszy komplet wyjazdowych punktów zaliczony. Wyniki na własnym obiekcie - jak najbardziej in plus. Teraz rywal, któremu obce tereny kompletnie nie służą, czyli Victoria Półwieś.

Liga okręgowa /Wadowice/

Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska - Arka Babice 3:1
Garbarz Zembrzyce
- Sosnowianka Stanisław Dolny 4:1

LKS Gorzów - Victoria 1918 Jaworzno 2:0

MKS Libiąż - LKS Żarki 3:1

Babia Góra Sucha Beskidzka - Halniak Maków Podhalański 20 października, 15:00

Tempo Białka - Nadwiślanin Gromiec 20 października, 15:00

KS Chełmek - Zatorzanka Zator 3:0

Brzezina Osiek - Niwa Nowa Wieś 1:5Liga okręgowa /Nowy Sącz/

Sokół Słopnice - Jordan Jordanów 5:0Klasa A /Wadowice/

Halniak Targanice - Błyskawica Marcówka 20 października, 15:00

Orzeł Wieprz - Burza Roczyny 1:1

Korona Skawinki - Sokół Przytkowice 20 października, 11:00

Nadwiślanka Brzeźnica - Astra Spytkowice 20 października, 15:00

Dąb Paszkówka - Skawa Wadowice 0:3

Huragan Inwałd - Wisła Łączany 2:2

BCS Zawoja - Żuraw Krzeszów 20 października, 15:00

Naroże Juszczyn - Jałowiec Stryszawa 4:0Klasa B /Wadowice/

KS Bystra - Skawa Jaroszowice 2:1

Chełm Stryszów - Jubilat Izdebnik 20 października, 15:00

Huragan Skawica - Żarek Stronie /goście nie dojechali na mecz/

Tarnawianka Tarnawa - Strzelec Budzów 20 października, 15:00

Iskra Klecza Dolna - Grom Grzechynia 2:0

Spartak Skawce - Lachy Lachowice 20 października, 15:00

Dąb Sidzina - Leńczanka Leńcze 20 października, 15:00Klasa B /Podhale/

KS Chabówka - Unia Naprawa 2:3Klasa C /Wadowice/

Olimpia Zebrzydowice - Leskowiec Rzyki 3:0

Orzeł Radocza - Łysa Góra Zawadka 20 października, 11:00

Sokół Frydrychowice - Jastrzębianka Jastrzębia 20 października, 14:00

Czarni Koziniec - Skawa Witanowice 20 października, 11:00

Świt Osielec - Victoria Półwieś 20 października, 13:00

Stanisławianka Stanisław Dolny - Płomień Sosnowice 20 października, 15:00

Zryw Lanckorona - Orzeł II Wieprz 2:1SK, TM.