Dodano dnia 08.08.2017, 13:06
Bystra – Sidzina: Gmina otrzyma ponad 6 milionów dofinansowania

Już wkrótce ruszy realizacja dwóch dużych projektów, a mianowicie budowa pełnowymiarowej hali sportowej przy szkole w Sidzinie wraz z zapleczem i  zagospodarowaniem terenu oraz termomodernizacja budynków Zespołów Szkół w Bystrej Podhalańskiej i w Sidzinie. Inwestycja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu jakie otrzymała gmina – mowa o ponad 6 milionach złotych!

Jak pisaliśmy w lipcu Przy Zespole Szkół w Sidzinie powstanie pełnowymiarowa hala sportowa wraz z zapleczem.
Sidzina: Powstanie pełnowymiarowa hala sportowa

Koszt budowy to 6 mln 200 tys. zł. Dofinansowanie Ministra Sportu i Rekreacji wynosi: 3 mln 78 tys. zł. Drugie ważne dla gminy pozyskane środki to ponad 3 mln zł na termomodernizację budynków Zespołów Szkół w Bystrej Podhalańskiej i w Sidzinie. W listopadzie 2015 roku gmina Bystra - Sidzina złożyła Kartę Projektu w ramach programu Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej, ogłoszonego przez Województwo Małopolskie, w którym ubiegali się o dofinansowanie prac modernizacyjnych dwóch budynków szkół. Finalnym etapem prawie 2-letniego procesu było zawarcie przez gminę w połowie lipca 2017 r. z Marszałkiem Województwa Małopolskiego umowy na dofinansowanie prac termomodernizacyjnych szkół w Bystrej i Sidzinie. Ze względu na opóźnienia ze strony Urzędu Marszałkowskiego, prace rozpoczną się najprawdopodobniej na wiosnę przyszłego roku, a zakończą w grudniu 2018 roku.

W ramach prac ograniczających zużycie energii w szkołach w Sidzinie i Bystrej Podhalańskiej będzie wykonane docieplenie ponad 10 tys. m2 ścian i stropów, wymiana nieszczelnych okien i drzwi. Zadanie obejmuje również montaż nowych pieców wraz z buforami 2x2000 litrów, wymianę oświetlenia na LED-owe i montaż na dachu każdej ze szkół paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej o mocy przeszło 24 kW.

W związku z ochroną powietrza gminy w Małopolsce w ciągu 5 lat muszą w swoich budynkach zastosować rozwiązania ograniczające emisję zanieczyszczeń do środowiska. W tej gminie budynkami, które ich najwięcej generują, są szkoły. Spowodowane jest to tym, że budynki są stare i niedocieplone, dlatego też, nawet przy niewielkich mrozach w zimie, w każdej ze szkół dzienne spalane wynosi ok. 1 tonę ekogroszku, a i tak mimo to niektóre klasy są niedogrzane. Ta kiepska sytuacja termiczna szkół powoduje, że już na początku października trzeba budynki ogrzewać. Wykonanie  w/w robót pozwoli rocznie zaoszczędzić ponad 50% energii zużywanej przez szkoły. Dodatkowo warto zaznaczyć, że budynki po wykonaniu robót zyskają znacznie na estetyce.

Dofinansowanie, jakie otrzymała Bystra - Sidzina na termomodernizację szkół, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Budżet Projektu wynosi - 6 mln 488 tys. zł. Wkład gminy to 3 mln  165 tys. zł. Wartość dofinansowania wynosi ponad 50% – to jest 3 mln, 289 tys. zł.


info. UG Bystra - Sidzina
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image