Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.10.2022, 08:46
Chór "VOX CORDIS" świętuje swój jubileusz!
Rok 2022 jest szczególny dla Chóru „Vox Cordis”, za sprawą przypadającego jubileuszu 10-lecia jego działalności.
16 października w kościele parafialnym w Bystrej Podhalańskiej, odbyła się msza święta w intencji Chóru „Vox Cordis”, podczas której, chórzyści zapewnili oprawę muzyczną i uchylili rąbka tajemnicy, prezentując jeden z utworów przygotowywanych na jubileuszowy koncert. Wykonali utwór „An Irish Blessing” - tradycyjną irlandzką „wiązankę życzeń”.

Początki chóru sięgają 2012 roku. Pomysł jego powstania narodził się wśród osób, które dawniej śpiewały w parafialnej scholii, przez wiele lat prowadzonej przez panią Annę Sobinek, a także z inicjatywy ówczesnego organisty bystrzańskiej parafii - Łukasza Wrony, który został jego pierwszym dyrygentem. Początkowo był to chór dwugłosowy żeński. Pierwsza próba odbyła się w październiku 2012 r. Z czasem, do chóru zaczęły wstępować kolejne osoby, również mężczyźni. Dzięki temu powstał chór mieszany. Od lipca 2014 r. dyrygentem chóru została Monika Smętek. Od 2015 roku chór występuje pod przyjętą nazwą Vox Cordis, czyli głos serca. Z początkiem czerwca 2022 r. zaczął działać formalnie, przyjmując statut stowarzyszenia, wpisanego do ewidencji stowarzyszeń zwykłych Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Jak chórzyści mówią sami o sobie, Chór Vox Cordis, zrzesza i łączy ludzi głównie ze względu  na ich zamiłowanie do muzyki. Siłą zespołu jest to, że mogą liczyć wzajemnie na siebie w różnych momentach życia. Stowarzyszenie „Vox Cordis” tworzy mieszankę charakterów, temperamentów, uzdolnień i pasji.

W sobotni wieczór, 22 października dla gości przybyłych na jubileuszowy koncert Chóru „Vox Cordis”, niemałym zaskoczeniem był zaprezentowany repertuar. Dotychczas, chórzyści przyzwyczaili swoich słuchaczy do sakralnego charakteru wykonywanych utworów. Tymczasem okazuje się, że świetnie odnajdują się również w muzycznym klimacie rozrywkowym. Podczas występu, widownia miała możliwość przeniesienia się do różnych krain ekspresji muzycznej ze zróżnicowanym kolorytem emocji doświadczanych w życiu.

Z uwagi na to, że początki działalności chóru obejmował głownie repertuar sakralny, koncert zainaugurował utwór „Calypso Gloria”. W dalszej części, cytując fragment  listu do Koryntian: ”Gdybym mówił językami ludzi i aniołów a miłości bym nie miał byłbym niczym”, zaprezentowany został utwór „Miłość to wierność wyborowi”. Swoje wykonanie miała także „Dumka na dwa serca” w aranżacji Grzegorza Miśkiewicza. Nie zabrakło występów solowych. Utwór Janusza Radka „Kiedy umrę kochanie” wyśpiewał Daniel Pawlus, a aranżację wersji utworu Wioletty Villas „List do matki” zaprezentowała Anna Wojtkiewicz. Usłyszeć można było także kilka utworów wykonanych w duetach: „Can’t help falling in love” Elvisa Presleya zaśpiewali Agnieszka Basiura i Rafał Wróbel, „Nie ma nie ma ciebie” Kayah i Bregović w wykonaniu Małgorzaty Bednarz i Anny Wojtkiewicz oraz „Shallow” w oryginale wykonywany przez Lady Gaga & Bradley Cooper, na koncercie zaprezentowali Agata Gaweł wraz z Rafałem Wróblem.

W prezentowanym repertuarze chór sięgnął również do nietypowych dla siebie gatunków muzycznych, prezentując aranżację utworu Disturbed  „Sound of Silence”. Słuchacze mogli także podziwiać piękne wykonanie piosenki Josha Grobana „You rise me up”, Karla Jenkinsa „Adiemus song of sanctury”, czy też utworu „Siyahamba”.

Sobotni koncert zgromadził na hali Szkoły Podstawowej w Bystrej Podhalańskiej szeroką publiczność. Swoją obecnością występ zaszczycił również Senator Andrzej Pająk,  Starosta Powiatu Suskiego Józef Bałos, Wójt Gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka, Przewodniczący Rady Gminy Bystra-Sidzina Krzysztof Drobny, radni oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie Gminy Bystra-Sidzina.

Koncert nie byłby tak uroczysty i wyjątkowy gdyby nie wspaniali muzycy towarzyszący chórowi. Na instrumentach klawiszowych przygrywał Piotr Bednarczyk, na gitarze basowej Konrad Basiuk, a na perkusji Michał Lipiak. Nad akustyką całej muzycznej uczty czuwał Szymon Nieużytek. Koncert poprowadziła Kaludia Gaweł.

W trakcie widowiska usłyszeć można było cytat ks. Jan Kaczkowskiego ”Zamiast ciągle na coś czekać zacznij żyć właśnie dziś”, który doskonale odzwierciedla atmosferę i motywację jak towarzyszyła członkom chóru w trakcie przygotowań do koncertu. Jak mówią sami chórzyści, żaden głos nie brzmiałby odpowiednio gdyby nie było osób bliskich, znajomych i nieznajomych, chcących dzielić z nimi muzyczną pasję.

info: UG Bystra-Sidzina 
foto: Jan Motor
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image