Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 01.03.2024, 10:11
Miasteczka rowerowe w Gminie Bystra-Sidzina.
Miasteczko rowerowe umożliwia praktyczne ćwiczenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Składa się ono z oznakowania poziomego w postaci linii krawędziowych, osiowych, i segregacyjnych, przejść dla pieszych oraz drobnych elementów typu strzałki, a także pionowych znaków drogowych.

Dzięki realizowanemu przez Gminę Bystra-Sidzina projektowi pn. „Wyznaczenie i doposażenie przejść dla pieszych na drodze powiatowej nr 1709K oraz doposażenie szkół w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego w Gminie Bystra-Sidzina”, uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy, mogą doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze w nowo powstałych placach manewrowych.


Na terenie Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie powstało stacjonarne miasteczko rowerowe, którego celem będzie wzrost świadomości młodzieży szkolnej z zakresu ruchu rowerowego.


Stanowi ono idealne miejsce do nauki praktycznych umiejętności, związanych z jazdą na rowerze. Uczniowie będą mogli rozwijać swoje zdolności rowerowe w kontrolowanych warunkach, co przyczyni się do zwiększenia ich pewności siebie oraz bezpieczeństwa na drogach. W miasteczku znajdują się różnorodne elementy, takie jak znaki drogowe, przejścia dla pieszych, sytuacje drogowe, które pozwalają na realistyczną symulację różnych scenariuszy ruchu ulicznego. Dodatkowo, na terenie miasteczka będzie możliwość przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową.


Nowy obiekt usytuowany został obok budynku szkoły, nieopodal wejścia do Biblioteka Publiczna w Sidzinie. Jego budowa, to koszt 168 961,60 zł, przy dofinansowaniu w wysokości 124 059,97 zł.


Dla Szkoła Podstawowa im.św.Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej zostało zakupione mobilne miasteczko rowerowe.


Jest to kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze i motorowerze. Ze względu na jego mobilność, może być wykorzystywane w różnych miejscach, np. na hali sportowej lub w dogodnym miejscu na świeżym powietrzu.


Tego typu miejsca pomagają przyswoić zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach. Dodatkowo, dzięki realistycznemu wykonaniu, miasteczka rowerowe umożliwiają dzieciom zapoznanie się z sygnalizacją świetlną, wyrabiając u nich dobre nawyki. Najmłodsi mogą na nich poćwiczyć jazdę rowerem po ulicach miasteczka rowerowego ze znakami drogowymi, parkowanie, a także ustępowanie pierwszeństwa pieszym lub innym rowerzystom. Koszt zakupu mobilnej wersji miasteczka rowerowego wynosi 97 000,00 zł, przy kwocie dofinansowania w wysokości 82 450 zł.


Niezależnie od wybranego modelu: stacjonarnego czy też mobilnego układu, miasteczka rowerowe pozwolą młodszym i starszym dzieciom poznać przepisy ruchu drogowego przy okazji wspaniałej zabawy.


Fot. SP w Bystrej Podh., SP w Sidzinie
Źródło: Gmina Bystra-Sidzina

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image