Dodano dnia 09.07.2018, 09:14
Święto drzewa i wyścigi traktorów w Sidzinie

Co roku w Sidzinie pierwsza niedziela lipca nieodłącznie związana jest z drewnem, które od pokoleń stanowi podstawę bytu wielu rodzin zamieszkujących miejscowość.

1 lipca, wzorem zeszłego roku, odbyła się także II edycja Podhalańskich Wyścigów Traktorów. Inauguracją wydarzenia było spotkanie z przedstawicielami Klubu Podróżników opowiadającymi o podróży traktorem dookoła świata, które odbyło się w sobotę wieczorem w remizie OSP Sidzina spotkaniem.

Od 15 lat w Sidzinie organizowana jest impreza plenerowa pod nazwą „Święto drzewa”, podczas której dwuosobowe zespoły biorą udział w konkursach tradycyjnej obróbki drewna. W tym roku drwale uczestniczyli w konkurencjach takich jak: przerzynanie piłą „moja-twoja”, okorowywanie ośnikiem, transport na taczkach, wbijanie gwoździ – wszystkie konkurencje odbywały się na czas, a dodatkowo w ramach jednej z konkurencji ważono odcięte drewniane klocki na wadze, sprawdzając „miarkę w oku” zawodników.

Tradycyjnie, dzieci brały udział w konkursie wbijania gwoździ – wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

Dodatkową atrakcją popołudnia był wyścig traktorów, w którym zgłoszeni wcześniej traktorzyści poruszali się swoimi maszynami po wyznaczonym torze. Konkurs wzbogacony został konkurencjami gospodarczymi – noszeniem wody w wiaderkach za pomocą dawnego nosidła i rzutem gumiakiem do balii. W zawodach wzięli udział traktorzyści z Sidziny, Bystrej Podhalańskiej, Naprawy, Maniowych, Garliczki (gm. Zielonki) oraz gościnnie traktorzysta na co dzień zamieszkały w Australii.

Traktor - pojazd bliski sercu każdego gospodarza i ściśle związany z lasem i pozyskiwaniem drewna miał w tym dniu swoje wielkie święto. Zmagania traktorzystów i drwali wzbudziły zainteresowanie wielu widzów, którzy z różnych stron powiatu i województwa przybyli by kibicować i podziwiać umiejętności zawodników i kunszt startujących w zawodach maszyn.

Po konkursach przyszedł czas na rozrywkę dla dzieci i spektakl „Baron smog” traktujący o ekologii oraz pokazy Strongman, podczas którego czołowi polscy zawodnicy dali pokaz swojej siły, a także zachęcili do udziału w konkursach widzów, pragnących spróbować swoich sił w różnych konkurencjach, stosownie do wieku.

Niespotykaną atrakcją dla widzów była możliwość przejazdu i podziwiania quadów na stoisku promocyjnym Moto-Trip Kraków, wielu miało możliwość przejażdżki niezwykłym pojazdem Buggy.

Stoiska promocyjne z różnego rodzaju gadżetami i ulotkami oferowali także przybyli na imprezę przedstawiciele firmy Blachotrapez Sp. z o.o. oraz szkoły wojskowej. W namiocie klubu podróżników można było zobaczyć wystawę fotografii z wyprawy traktorem dookoła świata, a także wziąć udział w konkursach plastycznych. Na imprezę przybyli również przedstawiciele Policji, promujący działania prewencyjne. Wszystkie stoiska cieszyły się zainteresowaniem uczestników imprezy.

Deszczowa pogoda i wieczorny chłód zakończył intensywnie spędzony dzień.

Dla tych, którzy pomimo niesprzyjającej pogody wytrwali  do końca spotkania czekała niespodzianka - przepiękna, podwójna tęcza!

Organizatorem imprezy od początku jej historii jest Gminny Ośrodek Kultury Promocji Turystyki i Sportu Bystra- Sidzina w Sidzinie wraz z Lasami Państwowymi Nadleśnictwo Myślenice, Leśnictwo w Sidzinie.

źródło: UG Bystra-Sidzina


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image