Dodano dnia 15.05.2018, 18:56
Zdewastowano pomnik w Sidzinie

Pomnik na Malinowej Hali w Sidzinie jest cennym symbolem historii naszego regionu. Niestety uległ zniszczeniu, przez czyjąś nieostrożność. Na szczęście sympatycy oraz członkowie Stowarzyszenia Małopolscy Patrioci, po otrzymaniu informacji o zdarzeniu postanowili pomnik odnowić.

Hala Malinowa to polana w paśmie Policy, na której w 1967 roku odsłonięto kamienny obelisk poświęcony walkom partyzanckim. Dawniej istniało tutaj składające się z 9 gospodarstw osiedle należące do miejscowości Sidzina. W czasie II wojny światowej było ono zapleczem dla licznych w tym regionie oddziałów partyzanckich. W 1944 kwaterowała na nim 9 kompania górska 12 pułku piechoty Armii Krajowej, oddział „Harnaś” z 3 pułku strzelców podhalańskich AK, a w okolicy działały także oddział AK „Huta Podgórze” i partyzanci radzieccy (Oddział „Borba”). By zlikwidować zagrożenie na tyłach swojego frontu, Niemcy w 1944 na Paśmie Policy urządzili na partyzantów wielką obławę, w której wzięło udział ok. 6 tys. żołnierzy. Partyzantom jednak udało się uciec na słowacką Orawę. Niemcy, by uniemożliwić partyzantom powrót zlikwidowali ich zaplecze, dokonując pacyfikacji kilku osiedli Sidziny, w tym osiedla Malinowo, na którym spalili wszystkie domy. Po wojnie tylko jedna rodzina zdecydowała się na powrót i na nowo wybudowała tutaj swój dom.

16 października 1983 na Polanie Malinowej dzięki staraniom dawnych partyzantów AK poświęcono murowaną kapliczkę, nazywaną Kapliczką Matki Boskiej AK-owskiej. Poniżej kapliczki w murowanej grocie znajduje się partyzanckie mauzoleum. Znajduje się w nim wizerunek Matki Bożej, tabliczki z nazwiskami i pseudonimami partyzantów i wiersz patriotyczny.

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Małopolscy Patrioci nie zostali obojętni na informację, że zdewastowano to miejsc. Wyczyścili pomnik oraz otaczający go betonowy plac, odnowili kamienny napis przymocowany do pomnika oraz oznaczyli miejsce montując tabliczkę, wbijając pomalowane na czerwono bale z drzewa. Posprzątali także pozostawione przed samym pomnikiem śmieci - głównie pozostałości po alkoholu.

- Wkrótce podejmiemy szerokie działania aby znaleźć osobę, która dokonała dewastacji miejsca Pamięci Narodowej. Nie ma żadnego wytłumaczenia - do transportu drzewa przeznaczona jest droga! Bez problemu można wykonać skręt nie zbliżając się do pomnika! Dodatkowo przypominamy, że nie jest to pierwsze takie wydarzenie! Informujemy również, że jesteśmy gotowi do rozmowy - aby uniknąć zbędnych problemów dla sprawcy tego czynu. Udamy się również do władz gminy Bystra-Sidzina, gdzie złożymy odpowiedni wniosek aby teren otaczający pomnik został otoczony betonowymi balami połączonymi grubym łańcuchem – poinformowali na swoim profilu na facebooku, gdzie umieścili fotorelacje z całej akcji. Jak zaznaczyli młodzi mieszkańcy gminy, dodatkowo na ich koszt teren wkrótce będzie monitorowany.


SnS
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image