Dodano dnia 11.05.2022, 12:35
Jordanów: Będzie renowacja Grobu Nieznanego Żołnierza
Dzięki staraniom Burmistrza i jego dbałości o pamięć o naszej historii, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Miastu Jordanów dotacje w ramach programu Groby i cmentarze wojenne w kraju w kwocie 72 800,00 zł.
Celem programu jest wspieranie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem.

Zadanie będzie polegało na renowacji:
- Grobu Nieznanego Żołnierza, w którym pochowano w dniu 1.11.1939r. resztki ciał oraz przedmioty osobiste żołnierzy spalonych w czasie walk o Wysoką i Jordanów. Sześć zwęglonych ciał i pozbierane w skrzynkę ziemie z wgniecionym ciałem kaprala Dziechciarza, które zakopały kobiety z Wysokiej w ogrodzie w jednym z domostw po ustaniu walk i przejściu linii frontu.

- zbiorowej mogiły w której pochowano partyzantów z oddziału Harnasie - Józef Wielewicki ps. "Miko" i Arnolda Bromberga ps. "Wyskok". Zginęli oni w czasie akcji bojowej w rejonie Orawy. Zwłoki ich po sprowadzeniu pochowano na jordanowskim cmentarzu. Stan nagrobka i mogiły jest bardzo zły. Obiektom zagraża zupełne zniszczenie.

źródło: Miasto Jordanów
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image