Dodano dnia 11.09.2018, 16:32
Jordanów: Trwa remont w centrum miasta

Każdy kto odwiedza Jordanów zauważył, że na dobre rozpoczął się długo oczekiwany remont w centrum miasta. Trwa remont dachu i elewacji budynku dawnego sądu grodzkiego oraz znika fontanna, stare ścieżki, niektóre rośliny wyznaczone do wycinki przez specjalistów i zatwierdzone przez Konserwatora zgodnie z planem rewitalizacji.

Dwa lata temu podczas sesji, został zaprezentowany projekt rewitalizacji plant i samego centrum miasta, mimo iż nie było wtedy jeszcze pewności, że uda się uzyskać środki finansowe na ten cel. Teraz teraz możemy obserwować jak marzenie mieszkańców miasta jest realizowane. Wszystko za sprawą uzyskanemu dofinansowaniu na ten cel. Całkowita wartość zadania to 10 666 757,59 zł, przy czym dofinansowanie wynosi aż 7 422 127,34 zł.

Absolwentka kierunku architektura krajobrazu na Politechnice Krakowskiej Anna Kwiecińska, między innymi temu miejscu poświęciła swoją pracę dyplomową i nieodpłatnie przygotowała profesjonalny projekt odnowy plant. Zaprezentowany został podczas sesji Rady Miasta w marcu 2016 roku i od tego czasu każda osoba odwiedzająca jordanowski Ratusz mogła go zobaczyć.
Ambitna absolwentka krakowskiej uczelni przez pół roku przyjeżdżała do miasta i skrupulatnie mierzyła i badała teren, aby jak najprecyzyjniej zaprezentować swój pomysł. Zaprojektowała między innymi jednorodne stylistycznie obiekty małej architektury, takie jak fontanna, ławki, stoiska handlowe i kosze na śmieci oraz kwiaty, częściowo zachowując istniejący drzewostan.

Ze względu na rozmiar prac, część roślin będzie tymczasowo zabezpieczona, by powrócić do centrum miasta jesienią przyszłego roku. Zgodnie z wolą mieszkańców, planty zachowają zielony charakter: roślinność zostanie uporządkowana, wybudowany system zbierania wody deszczowej i nawadniania pozwoli drzewom przetrwać suszę, powróci nieckowa fontanna, pojawi się oświetlenie parkowe i ekspozycyjne.

Dodatkowo trwa również remont dachu i elewacji budynku dawnego sądu grodzkiego, a jak podkreśliła burmistrz miasta Iwona Bilska, projektowanie zagospodarowania wnętrza przebiega zgodnie z planem.
- Trwające ponad rok prace nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji prowadzone były metodą konsultacji społecznych. Wszyscy mieszkańcy byli zapraszani do udziału w spotkaniach, mogli wypowiadać się, zgłaszać swoje pomysły. Propozycja odnowy rynku była prezentowana i opiniowana podczas spotkania z mieszkańcami, a tablice z wizualizacją są eksponowane w Ratuszu – dodaje Bilska.

Niestety przy takiej skali inwestycji nie unikniemy utrudnień w poruszaniu się po centrum miasta, jednak niesie to również za sobą obiecujący efekt końcowy.


SnS


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image