Dodano dnia 29.11.2021, 14:53
Nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Wysokiej
„Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”. - Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński.
Sztandar jest uznawany za symbol najważniejszych wartości, miłości do Ojczyzny, wierności, honoru i męstwa. Stanowi on znak państwa, jednostki wojskowej, organizacji, kościoła lub szkoły. Uczniowie oddają mu cześć podczas najważniejszych wydarzeń: rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, święta Patrona, uroczystości patriotyczno-religijnych, świąt narodowych oraz innych uroczystych apeli. Sztandar jest jak znak rozpoznawczy. To symbol tradycji i historii. Łączy tych, którzy opuszczają progi szkoły, jak i obecnych oraz przyszłych jej uczniów.

W Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Wysokiej w dniu 24 listopada 2021 r. miała miejsce piękna patriotyczna uroczystość – nadanie sztandaru. Uroczystość zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz wielu gości i rozpoczęła się uroczystą mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym w Wysokiej. 

Mszy świętej przewodniczył biskup Jan Zając, który poświęcił sztandar w obecności zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej, a w wygłoszonej homilii nawiązał do słów Prymasa Tysiąclecia mówiących o symbolice sztandaru. Podniosłą chwilą było przekazanie sztandaru przez przedstawicieli rodziców na ręce dyrektora szkoły, Stanisława Madonia, który uklęknął na prawe kolano, ucałował go, a następnie oddał ten symbol w ręce Pocztu Sztandarowego.


Kolejnym uroczystym punktem było złożenie ślubowania przez członków Pocztu Sztandarowego, a następnie przez wszystkich uczniów szkoły. W drugiej części uroczystości, która odbyła się już w budynku szkoły zgromadzeni na sali goście obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów Szkoły w Wysokiej przygotowane przez panie Marzenę Zagajską i Katarzynę Wilczak. Występy dzieci przeplatały się z pięknymi utworami wykonywanymi przez nich na instrumentach muzycznych. Uczniowie za swoje występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


Następnie pan Dyrektor Stanisław Madoń złożył podziękowania dla Rady Rodziców Szkoły w Wysokiej oraz dla wszystkich rodziców uczniów za ufundowanie sztandaru, a także dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Podczas uroczystości głos zabrali także Wójt Gminy Jordanów pan Artur Kudzia oraz przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty pani Adrianna Byrska.Ta przepiękna patriotyczna uroczystość na długo pozostanie w pamięci wszystkich, a data 24 listopada 2021 r. na zawsze zapisze się na kartach historii Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Wysokiej.

źródło: UG Jordanów
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image