Z OSTATNIEJ CHWILI
Wakacyjne dializy w Suchej Beskidzkiej – bezpłatnie w ramach NFZ / Czytanie na trawie – lato z książką w Makowie Podhalańskim / Pomoc dla Poli – osieroconej dziewczynki z Starej Wsi / PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców / Gmina Zembrzyce z dotacją w ramach programu Małopolska deszczówka 2025 / Polityka: Tusk: Opozycja atakuje, gdy państwo odzyskuje kontrolę nad granicą / Poważny wypadek w Mucharzu na DK28 / Podziękowania po Jubileuszu 80-lecia OSP Maków Dolny / Miasto Jordanów z promesą na Zrównoważony Rozwój Ekologiczny / Góralska siła jedności ! Klip do Ciebie Boga Wysławiamy / Zdarzenie drogowe w Śleszowicach / Gmina Stryszawa w obliczu kryzysu wodnego – apel Wójta do mieszkańców / Niemal setka załóg na liście zgłoszeń do Valvoline Rajdu Małopolski 2025! / Będzie gorąco. Przed nami upały!
Dodano dnia 18.09.2018, 20:37
Nasze wspólne dziedzictwo tematem wystawy

W miniony piątek (14.09.2018 r.) w jordanowskiej Galerii pod Basztą odbył się wernisaż wystawy tematycznej „Po dwóch stronach Babiej Góry. Dziedzictwo Przyrodniczo – kulturowe”. Zebrani goście mogli wysłuchać historii powstania projektu, zobaczyć piękne zdjęcia i posłuchać muzyki granej na dudach.

Region, któremu poświęcona jest wystawa jest bardzo bogaty i zróżnicowany przyrodniczo, cechujący się zarówno znacznym urozmaiceniem rzeźby terenu, jak również bioróżnorodności. Na Podbabiogórzu wymienić można: górskie wodospady na Mosornym Potoku w Zawoi i Upornym Potoku w Stryszawie, grupę skałek piaskowcowych (tzw. Kozie Skały) na Żurawnicy oraz najdłuższą w Beskidzkie Żywieckim jaskinię Oblica w Skawicy.

Dziedzictwo kulturowe tego regionu ma swój wymiar zarówno materialny jak i niematerialny. Wspólne dla obu społeczności: polskiej i słowackiej, żyjących pod Babią Górą, obok wyznawanej wiary, jest dziedzictwo kultury góralskiej, w tym wołoskiej, pasterskie. Jej wpływ jest obecny zwłaszcza w tradycjach i folklorze. Oravska Polhora słynie zwłaszcza z kultury dudziarskiej, która dzięki staraniom gminy została w roku 2015 wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dużą wagę na tym terenie przykłada się do zachowania specyficznej miejscowej gwary góralskiej. Po polskiej stronie, pielęgnowane jest dziedzictwo zamieszkujących te tereny trzech grup etnograficznych: Górali Babiogórskich, Górali Żywieckich i Kliszczaków. Taki podział, obecnie mający raczej umowne znaczenie, znajduje swoje odzwierciedlenie zwłaszcza w folklorze.

Podczas wernisażu licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać piękne fotografie obrazujące opisywaną różnorodność kulturową oraz wysłuchać Naczelnika Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Janusza Kociołka, który przybliżył idee projektu.
Wystawa „Po dwóch stronach Babiej Góry. Dziedzictwo przyrodniczo – kulturowe” przygotowana została w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG VA Polska – Słowacja 2014-2020.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image