Dodano dnia 13.09.2023, 08:36
Uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.
We wtorek 12 września w Urzędzie Miasta w Jordanowie odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski tym, który od lat pielęgnują i rozwijają pamięć o wiktorii wiedeńskiej. W wydarzeniu wzięła udział Iwona Gibas z zarządu województwa.

Świętujemy dziś niezwykłe wydarzenie w historii Polski i Europy, jakim jest 340 rocznica bitwy pod Wiedniem, która zmieniła losy XVII wiecznej Europy. Była też wielkim triumfem oręża polskiego, przez co na trwałe wpisała się złotymi zgłoskami w historię naszego narodu, który uratował wówczas całą Europę od tureckiej nawały

- mówiła Iwona Gibas.

Choć bitwa wiedeńska odbywała się daleko od naszych granic wiązała się z wielką ofiarą krwi naszych rodaków. Miała ona również swój małopolski akcent, bowiem oddziały polskie maszerowały przez ziemie Małopolski Zachodniej. Na przykład 17 sierpnia 1683 roku król Jan III Sobieski wraz ze swym wojskiem zatrzymał się w zamku Lipowiec na ziemi chrzanowskiej. Dziś, po ponad 300 latach miejsce to jest pod opieką naszego samorządu, a niedawno odbyło się jego ponowne otwarcie.

Pamięć o wiktorii wiedeńskiej jest powodem, który gromadzi nas w tym miejscu. Dzisiejsi odznaczeni od 10 lat organizują wyprawy szlakiem króla Jana III Sobieskiego i pielęgnują miejsca pamięci na wiedeńskim Kahlenbergu

- podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa.

Podczas wydarzenia Iwona Giba z zarządu województwa wręczyła Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski osobom szczególnie zaangażowanym w tę inicjatywę. Odznaczenia otrzymali: Kazimierz Kowalcze, Grzegorz Popielarz, Andrzej Adamczyk, Andrzej Zemła i Stanisław Teper.

Dzięki Państwa postawie możemy być pewni, że tamte wydarzenia nie zostaną zapomniane, będą ciągle trwałym nośnikiem polskości. Za to w imieniu Małopolski serdecznie dziękuję. Jestem przekonana, że motto wyryte na Krzyżach Małopolski, a wypowiedziane przez naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II podczas pamiętnej mszy pod Wielką Krokwią w Zakopanem w 1997 roku „Na was zawsze można liczyć” w pełni odnosi się do Panów działalności

- podsumowała Iwona Gibas.   

Przypomnijmy, Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski to wyróżnienie, które przyznawane jest za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu.


Źródło/Foto: Małopolska.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image