Dodano dnia 27.10.2017, 11:45
Burmistrz Makowa Podhalańskiego apeluje do mieszkańców - dbajmy o jakość powietrza
Apelujemy, aby nie godzić się na zatruwanie toksycznym dymem nas, naszych dzieci i bliskich. Sąsiad, który wypuszcza kłęby czarnego dymu nie szkodzi tylko sobie. Dlatego Urząd Miejski w Makowie Podhalańskim czeka na informację o lokalnych trucicielach. Konieczne są kontrole, upomnienia i w konsekwencji dotkliwe kary. Ci, którzy żyją wygodnie, jeżdżą na wczasy i korzystają z samochodów, nie mogą się tłumaczyć biedą. Stać ich na zakup węgla – nie flotu i mułu.
Od kilku lat trwa batalia o zdrowe powietrze. Gmina dopłaca do likwidacji starych pieców- kopciuchów, prowadzi akcje edukacyjne, współpracuje z dostawcami opału. Czas zbadać czym oddychamy. Podobnie jak w wielu miejscach w kraju, Maków zakupił pięć urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Dane uzyskane przez czujniki na bieżąco są publikowane na stronie głównej ONET w zakładce „jakość powietrza”. Również z poziomu oficjalnej strony gminy Maków Podhalański będzie można śledzić czym oddychamy.

Zamontowane w gminie czujniki będą ostrzeżeniem, gdzie na dym z kominów należy zwrócić szczególną uwagę. Najgorzej jest wieczorami, kiedy zapada zmierzch, w piecach pojawiają się śmieci, tworzywa sztuczne, płyty laminowane i inne trujące materiały. To żadna oszczędność! Za późno żałować będziemy, kiedy najbliżsi zalegną przyciśnięci chorobami układu oddechowego czy nowotworami. Najbardziej skuteczną formą walki z trucicielami wydaje się dezaprobata społeczna. Sąsiad musi wiedzieć, że dym nas zabija, a my się na to nie godzimy.

Na terenie gminy zamontowane zostały czujniki w pięciu lokalizacjach:

  1. - Zespół Szkół w Makowie, ul. Wolności
  2. - Urząd Miejski w Makowie, ul. Szpitalna
  3. - Centrum handlowe, skrzyżowanie ulic 3 Maja i Głowackiego
  4. - Szkoła Podstawowa w Białce
  5. - Szkoła Podstawowa w Juszczynie

Dbanie o jakość powietrza jest naszym wspólnym zadaniem, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Działania Urzędu Miejskiego nie będą skuteczne, jeśli nie wesprą ich mieszkańcy. Smog w naszej gminie nie pochodzi z urzędu, szkół czy ośrodków zdrowia. Proszę sprawdzić najpierw siebie, a następnie spojrzeć na komin sąsiada. Świadomość społeczna jest coraz większa i w tym upatrujemy szans na poprawę jakości powietrza i środowiska.

Burmistrz Makowa Podhalańskiego

Paweł Sala

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image