Dodano dnia 16.05.2018, 08:15
„ Erasmus +” w ZS „Kantego”. Z Makowa Podhalańskiego do Ploiesti

Udział Zespołu Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim w międzynarodowym, unijnym projekcie Erasmus + „Today′s teenagers tomorrow adults” - „Dzisiaj nastolatki jutro dorośli” skutkował wyjazdem uczniów wraz z opiekunami w dniach 29.04 – 05.05 2018 roku do Rumunii. Była to już druga wymiana uczniowska, bowiem w lutym 2018, Zespół Szkół im. św. Jana Kantego był gospodarzem wymiany uczniów ze szkół z Włoch, Turcji, Rumunii i Grecji.

Celem realizowanego przez szkołę projektu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze otwartości europejskiego rynku pracy dla młodych; zrozumienie różnic kulturowych i językowych; rozwijanie umiejętności komunikacyjnych; doskonalenie znajomości języka obcego oraz wykorzystanie narzędzi multimedialnych.

W czasie pobytu w Rumunii uczniowie wraz z nauczycielami mieszkali w miejscowości Ploiesti, goszcząc w domach swoich rumuńskich rówieśników. Odwiedzili tamtejszą szkołę partnerską Colegiul Tehnic „Toma N. Socolescu”. Podczas spotkania, uczniowie wszystkich krajów zaprezentowali stworzoną wirtualną firmę z własnym innowacyjnym produktem. Uczestnicy projektu poznawali lokalny rynek pracy, odwiedzili kilka tamtejszych zakładów rzemieślniczych, przeprowadzili wywiady z przedsiębiorcami. Zobaczyli też przedstawicielstwo polskiej firmy Prószyński i S-ka. W czasie wolnym uczestniczyli w grach i zabawach terenowych przygotowanych przez gospodarzy.

Kluczowym elementem wizyty było poznawanie i nauka przez rozrywkę. Zwiedzono piękną rumuńską stolicę – Bukarszet, w której ważnym punktem był budynek parlamentu, wywołujący u wszystkich uczestników niesamowite wrażenie swoją wielkością i bogatym wnętrzem. Kolejnym miejscem odwiedzin było Muzeum Narodowe pełne wykopalisk z grobów i ziemi rumuńskiej, mające w swoich zbiorach biżuterię liczącą ponad 3 800 lat. Niezwykle podobał się też średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie, który dzięki książce Brama Stokera słynie z postaci Włada Palownika, znanego jako Dracula. Główną atrakcją turystyczną małej miejscowości Rasnov jest usytuowany na malowniczym skalnym wzgórzu potężny chłopski zamek obronny, z którego zachwyciła wszystkich panorama okolicznych gór.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image