W czwartek, 10 kwietnia odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Dzieci z Fatimy w Makowie Podhalańskim upamiętniającej nauczyciela, żołnierza i społecznika - ppor. Michała Rokosza.
Wydarzenie poprzedziła Msza Święta odprawiona w kaplicy Miłosierdzia Bożego w Makowie Podhalańskim. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz przed budynek szkoły, gdzie odsłonięto i poświęcono pamiątkowa tablicę upamiętniającej nauczyciela, żołnierza i społecznika - ppor. Michała Rokosza.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, nauczyciele i pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice. Podczas uroczystości obecni byli również członkowie rodziny ppor. Michała Rokosza, syn, Mieszysław Rokosz dr hab Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor Akademii Ignatianum w Krakowie wraz z małżonką i bratem. Uroczystości towarzyszył program artystyczny w wykonaniu uczniów, rys historyczny oraz okolicznościowe przemówienia.
Ppor. Michał Rokosz nauczyciel i społecznik, kierownik tej szkoły w latach 1934 do 1945 urodził się 30 sierpnia 1894 r, w zubożałej rodzinie, w okolicach Limanowej. Miał ośmioro rodzeństwa. Śladem swoich trzech braci zaciągnął się do Legionów. Po ukończeniu rozpoczętych przed wojną kursów pedagogicznych rozpoczął pracę nauczyciela. Tworzył elementarne szkoły polskie kolejno we wsiach: Kostkowice, Giebło i Lgota Wolbromska. Na własną prośbę - został przeniesiony do Makowa Podhalańskiego, gdzie przybył z kufrem pełnym książek i składanym łóżkiem. Uczył w szkole w Grzechyni, przez 3 lata codziennie pokonując drogę do szkoły piechotą. Doprowadził do powstania w Makowie Dolnym Koła Gospodyń i Kółka Rolniczego, a także Koła Byłych Wychowanków Szkoły. Wytyczył podwórko szkolne, założył przy szkole sad owocowy i ogród warzywny. Organizował poranki i wieczornice z okazji ważnych rocznic państwowych i świąt, reżyserował amatorskie przedstawienia teatralne. Uzyskane zaś środki finansowe z przedstawień przeznaczał na zakup zeszytów, piór i atramentu dla dzieci, książek do biblioteki szkolnej. W czasie II Wojny Światowej Michał Rokosz został żołnierzem podziemia, był łącznikiem Związku Walki Zbrojnej a później Armii Krajowej. Szkoła była również znana partyzantom jako oparcie na konspiracyjnych szlakach z Krakowa na Śląsk i ze Śląska w babiogórskie lasy pełne partyzantów. Michał Rokosz zmarł 16 lutego 1989 r. i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W pamięci pozostała jego niebywała odwaga w trudnych latach okupacji niemieckiej, a także wyjątkowa mądrość i dobroć.
Niech ta tablica pamiątkowa będzie dla obecnych i przyszłych uczniów Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Dzieci z Fatimy w Makowie Podhalańskim jasnym przekazem, iż patriotyzm ma wiele twarzy. Czasami to praca dla ojczyzny, czasami sukcesy naukowe lub sportowe, czasami to zwykłe codzienne życie i jego trudy, ale czasami to bohaterstwo, którego przykład dają nam życie i czyny ppor. Michała Rokosza – nauczyciela, żołnierza, konspiratora i społecznika. O autorytetach należy pamiętać, należy je wspominać, powoływać się na nie, przedstawiać je młodemu pokoleniu. Nigdy bowiem nie wiadomo dla kogo sylwetka wielkiej osobowości może stać się wyznacznikiem dobrego i wartościowego życia.
Źródło: Informacje dotyczące ppor. Michała Rokosza zaczerpnięte z "Odkrywamy historię Makowa Podhalańskiego i okolicy".