Dodano dnia 14.09.2023, 17:20
Miejscowe zagrożenie - chemiczne w Białce. W akcji brało udział 13 samochodów pożarniczych i 27 strażaków.
13 września 2023 r., około godziny 13:30, Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej otrzymał zgłoszenie o awarii zbiornika z kwasem solnym w miejscowości Białka.


Na miejsce natychmiast zostały skierowane jednostki z: JRG z Suchej Beskidzkiej oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Nowy Targ 1". Wsparcie stanowiły również Ochotnicze Straże Pożarne realizujące ratownictwo specjalistyczne na poziomie podstawowym z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, w tym OSP Białka, OSP Stryszawa, OSP Jordanów, OSP Zawoja Centrum, a także zadysponowano OSP Maków Podhalański.

Po dotarciu na miejsce, strażacy stwierdzili, że górna część zbiornika z kwasem solnym jest uszkodzona. Na szczęście, kwas nie wyciekał, a żadne osoby nie zostały poszkodowane. Głównym zagrożeniem było parowanie kwasu solnego z otwartego zbiornika.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu wokół miejsca awarii. Następnie ustawiono dwie kurtyny wodne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się toksycznych par, a także zorganizowano niezbędne zaopatrzenie wodne. Po przybyciu specjalistów z grupy SGRChem, którzy byli wyposażeni w ciężkie ubrania gazoszczelne, przystąpiono do zabezpieczenia zbiornika w celu zminimalizowania parowania kwasu solnego.

W akcji brało udział 13 samochodów pożarniczych i 27 strażaków.

Działania trwały 4 godziny.

Zródło: KPPSP w Suchej Beskidzkiej.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image