Dodano dnia 09.01.2019, 13:09
"Pójdźmy wszyscy do stajenki, czyli jasełka w Wieprzcu”
Tradycyjnie w święto Trzech Króli kościół parafialny w Wieprzcu stał się centrum widowiska zwanego jasełkami. Była to długa, trwająca ponad godzinę inscenizacja o Bożym Narodzeniu wzorowana na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, której nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
Na uprzednio misternie przygotowanej scenie rozplanowano wydarzenia skupione w trzech aktach. Wypełniły je postacie typowe dla tego rodzaju uroczystości-pastuszkowie, aniołowie, Herod i jego dworzanie, diabeł, śmierć, trzej królowie oraz święta rodzina. Aby uniknąć chaosu, każda scena miała swoją dekorację i była zakończona gongiem. Nie było tutaj żadnych ekstrawagancji-pastuszkowie przyjęli nowinę o Bożym Narodzeniu zgodnie z przekazem biblijnym, Herod również nie wyszedł poza utrwalony kanon.

Aspekt nowoczesności wyznaczyły liczne projekcje multimedialne i montaże filmowe przygotowane przez organizatora uroczystości, czyli p. R. Tempkę. Tworzyły je m. in. biblijna historia stworzenia świata i człowieka, rozkaz Heroda o wymordowaniu wszystkich dzieci, pojawienie się aniołów czy rozmowa władcy Judei ze śmiercią. Posłużono się materiałami w postaci „Biblii Tysiąclecia” w wersji audio, fragmentami filmów „Jezus”, „God and Evil”, „Creation: day(1-6)” a podkłady muzyczne zaczerpnięto z trylogii „Władca Pierścieni”. Mali aktorzy stanęli na wysokości zadania a licznie zgromadzona publiczność przyjęła ich występ z entuzjazmem.

Radosław Tempka

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image