Z OSTATNIEJ CHWILI
Trwa remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Toporzysku / Burza medialna po ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza przez prezydenta Dudę / Bezpieczne Wakacje 2025 – piknik profilaktyczny w Jordanowie / Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze Referenta ds. Geodezji / Stacja ładowania samochodów elektrycznych u stóp Babiej Góry / 116 123 – poruszająca wystawa Piotra Rusina w Suchej Beskidzkiej / Małopolska: 33,4 tys. seniorów otrzymało już rentę wdowią / 15 lipca – Rocznica Bitwy pod Grunwaldem / Już niedługo termomodernizacja szkoły w Osielcu / IMGW prognozuje burze z silnymi opadami i wiatrem / Uwaga kierowcy! Utrudnienia na ul. bł. ks. Dańkowskiego w Jordanowie / Hucisko – ciężarówka w rowie / Bractwo Zbójników spod Babiej Góry na jubileuszowym OscypekFeście w Żywcu / Kojszówka: Nietrzeźwy za kierownicą - przekroczył prędkość w terenie zabudowanym!
Dodano dnia 10.07.2025, 20:34
Uczcili pamięć ofiar „Rzezi Wołyńskiej”.
11 lipca 2025 roku, w 82. rocznicę tzw. Krwawiej Niedzieli, na rynku w Makowie Podhalańskim odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach mieszkających na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Zebrani krótką przemową, wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Ofiar Wojny na rynku w Makowie Podhalańskim uczcili pamięć ofiar „Rzezi Wołyńskiej”.

Ludobójstwo dokonane w latach 1939-1946 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób. W domach, w zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, w kościołach.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kwiaty Wołynia” rozdano również wpinki w kształcie kwiatów lnu – znaku pamięci o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu i Kresach.

Kwiat lnu, który stał się oficjalnym symbolem tej inicjatywy, ma wyjątkowe znaczenie. Przed wojną był powszechnie uprawiany na Wołyniu, a jego niezwykle krótki okres kwitnienia – trwający zaledwie kilka godzin – symbolizuje przerwane życie tysięcy Polaków, ofiar brutalnych mordów. W ten sposób uczestnicy wydarzenia oddali hołd nie tylko pamięci ofiar, lecz także całym polskim społecznościom, które zniknęły z mapy w wyniku czystek etnicznych.




Komentarze
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie posiadasz konta.