Z OSTATNIEJ CHWILI
Zatrzymani sprawcy rozboju, do którego doszło w Targoszowie / Śmigłowiec TOPR w akcji. 'Mężczyzna prawdopodobnie miał zawał' / Święto Pielęgniarek i Położnych w Sali Rycerskiej Suskiego Zamku / Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu poszukuje zaginionej nastolatki / Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Województwa Małopolskiego w powiecie suskim / Za nami powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym / Gminy Maków Podhalański i Zembrzyce z dotacją na odnowienie miejsc pamięci narodowej / ZUS wypłacił trzynastki i wysyła listy / Pierwsze słowa Leona XIV po wyborze / Wernisaż wystawy fotograficznej Krzysztofa Toboły - 'Chwila, która jest prawdziwa' / Kardynał Robert Prevost nowym Papieżem - Leonem XIV / Mamy Papieża. Biały dym w Watykanie
Dodano dnia 18.09.2017, 14:21
1400 drzew – 14 lat funkcjonowania składowiska

Od 2003 r., nieodłącznym elementem krajobrazu przy ul. Wadowickiej w Suchej Beskidzkiej jest składowisko odpadów. Przyjmuje do składowania odpady wytworzone z regionalnej kompostowni i instalacji do mechaniczno biologicznego przetwarzania. Unieszkodliwia pozostałości po segregacji i biologicznym przetwarzaniu odpadów. Wraz z pozostałymi dwoma instalacjami stanowi w świetle przepisów prawnych modelowy i kompleksowy system zagospodarowania odpadów.

W ramach prac ograniczających oddziaływanie składowiska na środowisko, w miesiącu maju, posadzono 1400 drzew wokół niecki składowiska. Nasadzenia liściaste uzupełniono drzewami iglastymi: sosnami, jodłami, świerkami i tujami, powiększając niemalże dwukrotnie dotychczasowy pas zieleni. Zróżnicowanie nasadzeń sprawia, że pas zieleni będzie działał jak całoroczny naturalny filtr pochłaniający zanieczyszczenia. Ponadto całoroczne nasadzenia wygłuszą znikomy hałas emitowany przez maszyny pracujące na instalacji, dodatkowo eliminując mieszkańcom osiedli Garce i Śpiwle uciążliwość drogi krajowej. Pomijając funkcje ochronne, pas zieleni będzie spełniał również funkcje wizualne, całorocznie zasłaniając miejsce deponowania odpadów.

Uzupełnianie pasa zieleni to nie jedyne działania mające na celu ograniczenie oddziaływania składowiska na środowisko. Odpady są sukcesywnie przykrywane warstwą izolacyjną i wapnowane celem niedopuszczania do wywiewania odpadów i roznoszenia resztek jedzenia przez ptactwo. Teren wokół niecki składowiska jest notorycznie koszony, ogrodzony i utrzymany w czystości.
Składowisko jest bezpiecznym instrumentem umożliwiającym wywiązanie się gmin z obowiązku bezpiecznego zagospodarowania odpadów na przestrzeni kilkunastu lat. Monitoring wód podziemnych, gazu składowiskowego, hałasu, ścieków oraz odcieków nie wykazuje negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko naturalne.

W ramach dni otwartych organizowanych rokrocznie - Składowisko Odpadów Dąbie wraz z Regionalnym Zakładem Przetwarzania Odpadów zapraszają wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z funkcjonowaniem obiektu. W ramach godzinnej prelekcji młodzież szkolna, dzieci w wieku przedszkolnym, mieszkańcy regionu, delegacje komisji gminnych mogą zapoznać się ze wszystkimi procesami gospodarowania odpadami realizowanymi w instalacjach.
Dodatkowo mieszkańcy gmin Sucha Beskidzka i Stryszawa mogą bezpłatnie oddać odpady problemowe w ramach funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Problemowych.

Termin wizyt można ustalić kontaktując się z Tomaszem Siwcem 33 874-41-13 lub Alicją Topolską. Serdecznie zapraszamy.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image