Dodano dnia 14.01.2021, 09:51
Gmina Budzów, Gmina Maków Podhalański: Informacja dla mieszkańców o Narodowym Programie Szczepień
15 stycznia 2021 r. rusza kolejny etap Narodowego Programu Szczepień. Sprawdź krok po kroku, jak zarejestrować się na szczepienie.
Szczepienia w Polsce oraz w większości państw Unii Europejskiej rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r. Obecnie możliwość skorzystania z nich mają osoby najbardziej narażone na zakażenie, tzw. grupa 0.

Kolejną grupą, która będzie miała możliwość wakcynacji, będą osoby zakwalifikowane do etapu I. Są to:
 • -pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
 • -osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
 • -służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie,
 • -nauczyciele.

Od 15 stycznia 2021 r.
 zarejestrować będą się mogły tylko osoby powyżej 80 r.ż. Po ich rejestracji oraz zaszczepieniu pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej przyjdzie czas na rejestrację osób powyżej 70 r.ż.

“Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o deklaracje producentów szczepionek, pozostałe osoby z grupy pierwszej, czyli seniorzy poniżej 70. roku życia, nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych będą mogły zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia”
 – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień.

Rządowy harmonogram szczepień:
 • -15 stycznia – uruchomienie centralnej rejestracji i możliwości umawiania szczepień seniorów powyżej 80 r.ż.
 • -18 stycznia – szczepienia mieszkańców DPS (70% pensjonariuszy zadeklarowało chęć zaszczepienia)
 • -22 stycznia – rozpoczęcie umawiania terminów szczepień dla osób powyżej 70 r.ż.
 • -25 stycznia rozpoczęcie szczepień populacyjnych dla seniorów powyżej 70 r.ż.

Kolejne osoby zapisać będą się mogły dopiero w momencie, kiedy wyznaczony zostanie ich etap
. Na tę chwilę rząd określił 3 etapy:

Etap I
: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele

Etap II
: osoby w wieku poniżej 60. Roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap III:
 przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. Ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Procedura szczepienia krok po kroku
 1. 1. REJESTRACJA
 • -Zarejestrować możemy się tylko wtedy, jeżeli nasza grupa upoważniona jest do szczepienia, np. osoby powyżej 80 r.ż. mogą zarejestrować się już od 15 stycznia, natomiast osoby poniżej 60 r.ż. z przewlekłymi chorobami nie będą mogły się jeszcze na tym etapie zapisać.
 • -Zarejestrować można się na trzy sposoby:Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie on od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
  • -Poprzez bezpłatną infolinię 989 – zadzwoń i zarejestruj się przez telefon.
  • -Internetowe Konto Pacjenta – automatycznie wygenerowane na stronie będzie twoje e-skierowanie
  • -W przychodni u lekarza POZ

Wójt Gminy Budzów informuje
, że od 15 stycznia 2021 r. rusza kolejny etap Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Obecnie Programem tym objęte są najpierw osoby powyżej 80 roku życia , następnie powyżej 70 roku życia i kolejno  po 60 roku życia.
Osobom z w/w wieku, które będą miały trudności w dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2,  gmina zapewni transport do punktów szczepień populacyjnych.
Numer telefonu kontaktowego pod którym mieszkańcy Gminy Budzów będą mogli zamawiać transport do punktów szczepień populacyjnych – (33) 876  77  52  w godz. od 8-mej do 15-tej

Na terenie gminy Maków Podhalański szczepienia przeciw COVID-19 prowadzić będzie Miejska Przychodnia Zdrowia w Makowie Podhalańskim oraz Wiejski Ośrodek Zdrowia w Juszczynie.

Od dnia 15.01.2021r. rozpoczną się zapisy osób urodzonych w roku 1941 lub wcześniej (decyduje tylko rok urodzenia), a od 22.01.2021 zarejestrować będą mogli się też pacjenci powyżej 70-tego roku życia.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, w najbliższych tygodniach każdy podmiot wykonujący szczepienia będzie otrzymywał tylko 30 dawek tygodniowo (5 fiolek po 6 dawek). Obecnie ilość osób szczepionych w poszczególnych tygodniach jest ograniczona wyłącznie przez dostawy preparatu. Pragniemy zapewnić, że organizacyjnie nasze placówki są przygotowane na obsługę większej liczby pacjentów - informuje Urząd Miasta w Makowie Podhalańskim.

W celu umówienia terminu szczepienia prosi się o kontakt:

Miejska Przychodnia Zdrowia

tel. 33 877-18-17

tel. 33 877-18-70

tel. 33 843-62-85

kom. 795-771-817

kom. 796-771-817


Wiejski Ośrodek Zdrowia w Juszczynie 

tel. 33 877-14- 43

Infolinia NFZ 989
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image