Z OSTATNIEJ CHWILI
Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego / Ostrzeżenie przed przymrozkami. Rośliny mogą ucierpieć / Ogłoszenie o Aukcji Sprzedaży Nakładów P.T. „BESKIDY-TOURIST” SP. Z O. O. W LIKWIDACJI / Escape Truck w Suchej Beskidzkiej / UWAGA! Poszukiwani listem gończym z gminy Zawoja / Działania ratunkowe w rejonie Babiej Góry – szczegóły zdarzenia / 52-latek odpowie za posiadanie nielegalnej krajanki tytoniowej i papierosów / Zatrzymani sprawcy rozboju, do którego doszło w Targoszowie / Śmigłowiec TOPR w akcji. 'Mężczyzna prawdopodobnie miał zawał' / Święto Pielęgniarek i Położnych w Sali Rycerskiej Suskiego Zamku / Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu poszukuje zaginionej nastolatki / Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Województwa Małopolskiego w powiecie suskim / Za nami powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym / Gminy Maków Podhalański i Zembrzyce z dotacją na odnowienie miejsc pamięci narodowej / ZUS wypłacił trzynastki i wysyła listy / Pierwsze słowa Leona XIV po wyborze / Wernisaż wystawy fotograficznej Krzysztofa Toboły - 'Chwila, która jest prawdziwa' / Kardynał Robert Prevost nowym Papieżem - Leonem XIV / Mamy Papieża. Biały dym w Watykanie
Dodano dnia 05.01.2018, 11:53
„ Hej kolęda, kolęda”

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, w Makowie Podhalańskim, atmosfera świąteczna zagościła już 20 grudnia. W tym dniu odbyło się kolędowanie z udziałem uczniów, rodziców, pracowników oraz zaproszonych gości. Tradycyjne zwyczaje przybliżyła zebranym Izabela Pyclik, a oprawę muzyczną zapewnił Daniel Chrząszcz.

Spotkanie było uwieńczeniem projektu „ Tradycyjne zwyczaje świąteczne w powiecie suskim”, realizowanego w placówce od 1 marca 2017 r., współfinansowanego przez Fundację PZU. W ramach projektu organizowane były warsztaty kulinarne i rękodzielnicze. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie, wykonując tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby: gwiazdy betlejemskie z bibuły, szopki z drewna i bombki. Poznali również technikę wykonania „światów” - regionalnych dekoracji z opłatka, przynoszących domownikom szczęście w Nowym Roku. Pod okiem realizujących projekt nauczycieli: S. Micor, B. Kot, M. Malaga-Guzik, A.Wróbel, uczniowie wykonywali kartki oraz stroiki świąteczne, wykorzystując dary natury. Szkolna choinka została przystrojona w ozdoby wykonane przez uczniów: łańcuchy ze słomy i bibuły, ręcznie rzeźbione przez lokalnych twórców „stryszawskie” ptaszki, drewniane koniki, dzwoneczki, aniołki i bałwanki.

Przygotowania do świąt to nie tylko wystrój i dekoracja, ale przede wszystkim walory smakowe. Pod kierunkiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Stryszawie, uczestnicy projektu piekli i własnoręcznie ozdabiali pierniczki, gotowali potrawy: postny żur, barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą, kluski z makiem i kompot z suszu, które później spożywali wraz z zaproszonymi gośćmi, przy wspólnym kolędowaniu.

To spotkanie było też czasem podsumowań całego projektu. Uczniowie wspominali zrealizowane warsztaty kulinarne i plastyczne, związane ze Świętami Wielkanocnymi, paleniem ogniska sobótkowego oraz przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia.
Dzięki zrealizowanemu projektowi” Tradycyjne zwyczaje świąteczne w powiecie suskim”, podopieczni pogłebili swoją wiedzę na temat lokalnych tradycji świątecznych, rozwinęli umiejętności praktyczne oraz zintegrowali się ze sobą i rodzicami.




Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image