Dodano dnia 11.09.2017, 15:19
II Bieg Pocztyliona odwiedził powiat suski

Rynek w Makowie Podhalańskim i w Suchej Beskidzkiej na moment zamienił się w czwartkowy poranek w niezwykłe miejsce spotkania z historią. Zatrzymali się w powiecie suskim uczestnicy II Biegu Pocztyliona, którzy podążali szlakiem dawnej Poczty Królewskiej z Lwowa do Wiednia. Biegaczom towarzyszyli Husarze na koniach z grupy rekonstrukcyjnej.

Nie małe było zdziwienie kierowców i mieszkańców powiatu suskiego, którzy jadąc drogą z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej zobaczyli biegaczy oraz... Husarię! Jednak nie oznaczało to, że powiat suski znalazł się na moment w alternatywnej rzeczywistości, a mogli kibicować biegaczom, których trasa wiodła dawnym traktem Poczty Królewskiej.

II Bieg Pocztyliona to kontynuacja idei biegania zapoczątkowana rok temu przez Polonijny Klub PAKA-s z Austrii. W tym roku organizatorzy zaplanowali bieg na dawnym traktem królewskim ze Lwowa do Wiednia przez cztery kraje europejskie – Ukrainę, Polskę, Słowację i Austrię. Termin wydarzenia zbiegł się z 334 rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej i z uroczystościami koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w kościele Św. Józefa na górze Kahlenberg w Wiedniu.

-Listy do Marysieńki pisane przez króla Jana III Sobieskiego były pisane codziennie, a jeśli tak to ktoś musiał je codziennie przenosić. Nikt o tym nie mówi, a ktoś z narażeniem życia przenosił te informacje, a przecież to były czasy kiedy ten pocztylion to był rycerz uzbrojony po zęby, który musiał się umieć bić i bronić, bo był narażony na napady między innymi zbójników i szpiegów. Z tego właśnie względu nie mógł taki posłaniec poruszać się głównym traktem. Nawiązując w ten sposób do głównego aspektu tego wszystkiego, czyli Odsieczy Wiedeńskiej zwracamy uwagę na trudną służbę Poczty Królewskiej – powiedział nam organizator wydarzenia Emil Dyrcz.

Na 6 kilometrowej trasie z Makowa Podhalańskiego do Suchej Beskidzkiej do udziału w wydarzeniu przyłączyli się członkowie Stowarzyszenia Mocni Pomocni oraz rekonstruktorzy historycznej Husarii Polskiej.
Celem biegu jest przybliżenie informacji historycznych o Polsce i Polakach oraz o systemie komunikacji w czasach braku zorganizowanej łączności pocztowej, czyli przed rokiem 1558 oraz połączenie kultury fizycznej z edukacją wiedzy historycznej o kraju ojczystym wśród Polonii.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image