Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 19.02.2016, 13:36
Jak będą wyglądały wypłaty „500+” w powiecie?

Rusza program 500+, a samorządy muszą się do tego przygotować logistycznie. Większość formalnych spraw spadły właśnie na Urzędy Gminy, które teraz muszą się zastanowić ilu pracowników zatrudnić i jak to rozwiązać logistycznie. Tymczasem specjaliści ruszają w teren i będą szkolić urzędników.

Według obietnic rządu wypłaty mają ruszyć od kwietnia, jednak samorządy w całym kraju mają wątpliwości, czy uda im się przygotować całą infrastrukturę wypłat w tak krótkim czasie. W wielu gminach wymagać to będzie zatrudnienia dodatkowych pracowników. W Zawoi przewidują, że w tym celu będą musieli zatrudnić jedną osobę. Ogłoszenie o naborze pojawi się w PUP.

W Stryszawie do realizacji projektu przeniesiono pracownika z Urzędu Gminy. Tutaj też zaplanowano już, że w pierwszym miesiącu zbierania wniosków tj. kwietniu GOPS będzie czynny w godzinach od 7.30 do 17.30, by każdy mógł złożyć wniosek w dogodnym czasie.

W Zembrzycach są na etapie wstępnych przygotowań do realizacji projektu 500+.

- Instytucją, która wdroży program 500 plus na terenie Gminy Zembrzyce będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.Nie wykluczamy również zatrudnienia dodatkowego pracownika do obsługi programu 500 plus, jeżeli środki na ten cel zostaną w ramach programu przeznaczone z budżetu państwa – wyjaśnił Łukasz Palarski, wójt Zembrzyc.

Ile dzieci zostanie objętych programem 500+ w poszczególnych gminach? W Zawoi szacuje się, że ok 1300 dzieci skorzysta z nowej ustawy.

- W Stryszawie mamy około 2200 dzieci poniżej 18 roku życia. Spodziewamy sie że z programu skorzysta 1200-1500 dzieci – wyjaśnia wójt, Rafał Lasek.
W Budzowie szacują , że wsparciem może zostać objętych ok 750 rodzin z terenu gminy Budzów,   w tym ok. 1300 dzieci.

Gminy przygotowują się do wdrożenia programu, a rządowi eksperci wyruszają w teren, aby przeszkolić pracowników. Szkolenia poprowadzą pracownicy ministerstwa. Samorządy otrzymają także podręcznik instruktażowy do ustawy oraz specjalny informator jak przyjmować wnioski i jak je weryfikować.

Ministerstwo rodziny na tzw. obsługę świadczenia w tym roku przeznaczy 350 milionów złotych. A sam program "Rodzina 500 plus" będzie kosztować tegoroczny budżet 17 miliardów złotych.

SnS

Czytaj również:
Prezydent podpisał ustawę 500+
Zobacz jak będzie wyglądał wniosek o 500 zł na dziecko!

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image