Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 10.02.2023, 19:30
Już wiadomo jakie projekty z powiatu suskiego zostały zakwalifikowane do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego
234 zadania – tyle pomysłów zgłosili Małopolanie do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Z tej puli aż 198 projektów wstępnie zakwalifikowano do głosowania, pozostałe zostały odrzucone ze względu na błędy formalne lub inne przeszkody przy potencjalnej realizacji. Uwaga: ta lista nie jest ostateczna. Autorzy odrzuconych zadań mogą się odwołać od oceny urzędników - czas na to mają jednak tylko do 17 lutego br. Ich wnioski rozpatrzy specjalnie do tego powołana Rada BO WM.
Znamy wyniki wstępnej weryfikacji projektów szóstej odsłony Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Z 234 zadań, które zgłosili mieszkańcy aż 198 pomysłów (prawie 85%) zostało ocenionych pozytywnie i w przypadku zwycięstwa w głosowaniu będzie mogło być wcielone w życie. 36 zadań zostało odrzuconych, z czego 4 nie spełniły podstawowych wymagań formalnych, reszta – oceny merytorycznej urzędników, w tym głównie oceny możliwości realizacji.

Już po raz szósty Małopolanie udowadniają, że nie brakuje im pomysłów i kreatywności. To, co cieszy mnie najbardziej, to wysoka liczba prawidłowo zgłoszonych zadań w tej edycji – to dowód na to, że mieszkańcy mają coraz większą świadomość na temat kompetencji samorządu województwa. Cieszę się, że wśród zgłoszonych pomysłów jest wiele inicjatyw, które pomogą zmienić nasz region na lepszy. Na zwycięskie zadania przeznaczamy aż 14 mln złotych! To rekordowa kwota przekazana na ten cel do tej pory – podkreśla Iwona Gibas, członek zarządu województwa.


Sport na podium
Różnorodność projektów zgłoszonych w obecnej edycji budżetu obywatelskiego jest wyjątkowo duża. Przeważają projekty miękkie - warsztaty, festiwale, zajęcia edukacyjne, ale nie brakuje także zadań inwestycyjnych – takich jak budowa chodnika czy przejść dla pieszych.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, także teraz mieszkańcy Małopolski postawili na zadania o charakterze sportowym (110 zgłoszonych propozycji). Na drugim miejscu - pomysły kulturalne (44), a następnie o charakterze prospołecznym i prozdrowotnym (33). Nie brakuje też pomysłów na projekty edukacyjne (13), remonty dróg i chodników (11) oraz tych promujących ekologię (11) czy turystykę (8).

• Lista zadań ocenionych pozytywnie i wstępnie zakwalifikowanych do głosowania BOWM jest tutaj

Z terenu powiatu suskiego pozytywną ocenę uzyskały m.in.:

- Granie Pod Babią Górą -
Zadanie polega na wsparciu szkółek oraz klubów sportowych z regionu: Region Małopolska Zachodnia prowadzących doskonalenie gry w piłkę nożną, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej. Wsparcie polega na doposażeniu w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy (stroje, dresy piłki) dla lepszego funkcjonowania klubów. Zadanie ma na celu wzmocnienie Klubów piłkarskich regionu Małopolski Zachodniej, aby mogły mocniej aktywizować sportowy tryb życia, rozwijać pasję oraz pogłębiać umiejętności w zakresie piłki nożnej wśród swoich zawodników. Zadanie skierowanie dla szkółek i klubów piłkarskich szkolących w sposób ogólnodostępny dla każdego. Zadanie jest skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów uprawiających piłkę nożną. Zadanie obejmuje Gminy: Zawoja, Maków Podhalański.

- FutboLove Małopolskie dla Małopolski Zachodniej -
to zadanie o dużym potencjale sportowym, które ma za zadanie wypromowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez uprawianie piłki nożnej na wymiarze rekreacyjnym i semiprofesjonalnym. W projekcie uczestniczyć mają kluby z terenu powiatu suskiego oraz wadowickiego: Babia Góra Sucha Beskidzka, Lachy Lachowice, Wisła Brzeźnica. CELEM GŁOWNYM projektu jest zwiększenie potencjału sportowego wybranych klubów piłkarskich współpracujących ze sobą na co dzień. Cel ten zrealizowany zostanie poprzez zakup: - 240 kompletów (po 80 kpl. na klub) strojów sportowych meczowych (koszulka, spodenki, getry) z pełną identyfikacją wizualną obejmującą: logotyp Województwa Małopolskiego, logotyp Budżetu Obywatelskiego oraz logotypy (herby) klubów sportowych uczestniczących w projekcie wraz z numerem na koszulce; - 240 sztuk (po 80 szt. na klub) toreb sportowych z pełną identyfikacją wizualną obejmującą: logotyp Województwa Małopolskiego, logotyp Budżetu Obywatelskiego oraz logotypy (herby) klubów sportowych uczestniczących w projekcie; - 240 sztuk (po 80 szt. na klub) wysokiej jakości piłek meczowych rozm. 4 i 5; - serię pokazowych treningów specjalistycznych. Sprzęt będzie rozdysponowany pomiędzy zawodników poszczególnych klubów uczestniczących w projekcie (stroje sportowe) lub przechowywany na obiektach, na których wskazane trzy kluby prowadzą swoją działalność sportową. Sprzęt będzie dedykowany wyłącznie mieszkańcom gmin i powiatów, na których terenie realizowane jest przedsięwzięcie i służył będzie do meczów, treningów, szkoleń sportowych i turniejów z udziałem wymienionych klubów i ich członków. dzieci i młodzież uprawiające piłkę nożną w klubach sportowych w pięciu kategoriach wiekowych: skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz (dzieci w wieku 6-14 lat, z terenu gmin: Brzeźnica, Stryszawa i Sucha Beskidzka.

- Każdy w piłkę kopać może -
Zadanie polega na wsparciu szkółek oraz klubów sportowych z regionu: Region Małopolska Zachodnia prowadzących doskonalenie gry w piłkę nożną, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej. Wsparcie polega na doposażeniu w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy (stroje, dresy) dla lepszego funkcjonowania klubów. Zadanie ma na celu wzmocnienie Klubów piłkarskich regionu Małopolski Zachodniej, aby mogły mocniej aktywizować sportowy tryb życia, rozwijać pasję oraz pogłębiać umiejętności w zakresie piłki nożnej wśród swoich zawodników. Zadanie skierowanie dla szkółek i klubów piłkarskich szkolących w sposób ogólnodostępny dla każdego. Zadanie jest skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów uprawiających piłkę nożną z terenu Gminy Jordanów, Stryszawa, Zembrzyce.

- Bądź Eko Fanem Bądź Eko Fanem -
to projekt interdyscyplinarny, w którym połączono edukację, ekologię oraz ochronę środowiska naturalnego. Głównym celem projektu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym z obszaru woj. Małopolskiego, jak ważna dla zrównoważonego rozwoju jest ochrona zasobów naturalnych Ziemi (w szczególności wody, gleby i owadów zapylających) i właściwe nimi gospodarowanie, a także popularyzacja świadomości ekologicznej i wzrost liczby obywateli angażujących się w lokalne inicjatywy pro środowiskowe w roku 2024. Grupa docelowa: dzieci i młodzież, placówki oświatowe, grupy inicjatywne, org. pozarządowe, społeczność lokalna z obszaru Małopolski. Projekt odpowiada na problemy związane z dużym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego na obszarze Małopolski w szczególności zanieczyszczenie rzek, jezior oraz lasów poprzez śmieci tam wyrzucane a także zanieczyszczenie powietrza co szkodzi nie tylko ludziom ale także owadom. Ponadto problemem jest niska świadomość mieszkańców Małopolski w obszarze nowych technologii przyjaznych oraz chroniących środowisko naturalne. Projekt łączy w sobie edukację ekologiczną w tym nowe technologie przyjazne środowisku oraz ochroną owadów zapylających, organizację akcji sprzątania wybranych obszarów cennych przyrodniczo oraz budowanie relacji i współpracy między osobami młodymi, które będą tworzyć i wdrażać mini projekty pro ekologiczne. W ramach projektu wdrażane będą zadania: 1. Warsztaty edukacyjne 2. Akcja sprzątania Małopolski -#SprzątamyRzekiMałopolski 3. Oddolne inicjatywy w obszarze ochrony środowiska Dzieci i młodzież, placówki oświatowe oraz społeczność lokalna zam. Małopolskę. Projekt obejmuje wszystkie gminy z powiatu suskiego. 

- Kalejdoskop sztuki - warsztaty artystyczne i koncerty -
Zadanie składa się z dwóch części - pierwsza z nich to edukacja artystyczna dla dzieci z powiatów regiony Zachodniej Małopolski. W roku 2024 odbywają się warsztaty umuzykalniające dla dzieci w przedszkolach i zerówkach, oraz warsztaty plastyczne i muzyka zespołowa dla dzieci w szkołach w klasach 1-6. Część drugą zadania stanowią letnie warsztaty artystyczne w czasie wakacji z rożnych dyscyplin sztuki połączone z koncertami, wystawami, spotkaniami autorskimi i innymi wydarzeniami kulturalnymi. Ważnym wymiarem warsztatów jest także zaangażowanie lokalnej społeczności, aktywizacja mieszkańców z regionu Zachodniej Małopolski przez koncerty oraz wydarzenia artystyczne. Do udziału w warsztatach zapraszane są dzieci i młodzież, które uczestniczą w zajęciach nieodpłatnie. Wstęp na koncerty i inne wydarzenie jest bezpłatny dla publiczności. Edukacja artystyczna: warsztaty umuzykalniające są skierowane do dzieci w przedszkolach i zerówkach na terenie Regionu Małopolskiej Zachodniej, warsztaty plastyczne oraz muzyka zespołowa są skierowane do dzieci w szkołach Regionu Małopolskiej Zachodniej w klasach 1-6. Warsztaty artystyczne w czasie wakacji są skierowane do grupy dzieci i młodzieży o zainteresowaniach artystycznych, oraz do lokalnej społeczności w powiatach regionu Zachodniej Małopolski. Zadanie obejmuje gminę Budzów.

• Wstępna lista zadań odrzuconych znajduje się tutaj.

Moje zadanie odpadło. Jak się odwołać?
Jeśli Twoje zadanie znalazło się na liście zadań odrzuconych, masz jeszcze szansę je uratować – konieczne będzie złożenie odwołania. Potrzebny do tego formularz znajduje się tutaj.

Wypełniony dokument musisz dostarczyć do urzędu marszałkowskiego najpóźniej do piątku, 17 lutego br. Możesz to zrobić tradycyjnie – składając na dzienniku podawczym (w Krakowie, ale także w agendach urzędu w Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Miechowie oraz w Zakopanem), wysyłając pocztą – lub elektronicznie, za pośrednictwem urzędowej skrzynki EPUAP. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku musisz podpisać formularz elektronicznie, np. profilem zaufanym!

Odwołania rozpatrzy Rada Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Ostateczną listę zadań, na które będzie można głosować w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego, poznamy do końca kwietnia. Głosowanie mieszkańców zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2023 r. Zwycięską listę zadań Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosi do 29 września 2023 roku. Realizacja pomysłów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?
Wejdź na stronę internetową Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się  za pośrednictwem skrzynki pocztowej.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image