Z OSTATNIEJ CHWILI
Wizyta władz Zawoi w Gminie Oława. Spotkanie pełne historii / Niższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów... / Utrudnienia drogowe w Grzechyni – zamknięcie odcinka drogi powiatowej / Gdzie zabraknie prądu w nadchodzącym tygodniu? / Strażacy z Jordanowa wśród najlepszych w Polsce! / Bartłomiej Bodzek podsumował Mały Szlak Beskidzki dla Franka – ponad 5 tys. zł na pomoc! / Pierwszy śnieg w Tatrach – trudne warunki na szlakach / Żarnówka: Samochód osobowy uderzył w budynek gospodarczy. Droga była zablokowana / OSP Kojszówka z nowym samochodem ratowniczym / Mieszkańcy Jordanowa wyszli na ulice. Domagają się budowy chodnika na ul. Gen. Maczka. (wideo) / Tarnawa Dolna zaprasza na 4. Piknik – Zakończenie Wakacji.
Dodano dnia 22.11.2022, 08:15
Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Nadzieja" w Suchej Beskidzkiej zrzesza już ponad 100 osób
W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi. Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi.
Dawcy krwi są anonimowi. Oddają krew w zaciszu gabinetów i wracają do codzienności. Często tylko najbliżsi wiedzą o ich bezinteresownej ofiarności. Czasami w mediach pojawiają się informacje o krwiodawcach, przedstawiane są ich wizerunki i dokonane przez nich osiągnięcia. Są to w większości ludzie nie znani naszej lokalnej społeczności tzn. głównie społeczności powiatu suskiego, ale także częściowo, wadowickiego i żywieckiego. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić właśnie krwiodawców z naszego terenu.

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Nadzieja w Suchej Beskidzkiej skupia dawców krwi z powiatu suskiego, wadowickiego i żywieckiego. W obecnej chwili w Klubie zrzeszonych jest już ponad 100 osób. W Klubie są dawcy, którzy oddali już po kilkadziesiąt litrów krwi, ale, co napawa nadzieją, w ostatni okresie dołączyło do nas wielu dawców którzy dopiero rozpoczynają przygodę z honorowym krwiodawstwem. Kobieta może w ciągu roku oddać 4 razy krew, mężczyzna 6 razy. W trakcie jednej donacji oddaje się 450 ml kwi. Oddać więc kilkadziesiąt litrów krwi wymaga systematycznych donacji przez wiele lat życia. Trzeba przy tym być w doskonałym zdrowiu bo każdorazowy spadek parametrów krwi, jakiś uszczerbek na zdrowiu, zabieg chirurgiczny, wyklucza dawcę przynajmniej na kilka miesięcy, jeśli nie na stałe.

Poniżej przedstawiamy tylko kilku dawców z suskiego klubu.
- Tadeusz Kowalcze - oddał 80 litrów krwi,
- Zdzisław Kubowicz – oddał 73 litry krwi.

Ponad 50 litrów krwi oddali
- Bogdanik Roman
- Bujnowski Krzysztof
- Mariusz Rak
- Lidia Sternal – oddała 30 litrów krwi
- Stanisława Pająk – oddała 20 litrów krwi

- Wyrazy uznania za bezinteresowność należą się jednak wszystkim krwiodawcom. Nie sposób ich tutaj wszystkich przedstawić. Zapraszamy na naszą stronę na FB link https://www.facebook.com/profile.php?id=100064786263472 gdzie w galerii zdjęć, wśród prezentowanych tam dawców na pewno zajdziecie kogoś z bliskich lub znajomych, o ofiarności których nie wiedzieliście - pisze Zarząd Klubu HDK PCK „Nadzieja” w Suchej Beskidzkiej.
Komentarze
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie posiadasz konta.