Z OSTATNIEJ CHWILI
Zadbaj o swój samochód i wesprzyj aukcję charytatywną na rzecz Pauliny Cielęcarz / Zaproszenie na Perły Muzyki Rozrywkowej / 20 milionów na program dla strażaków 'ORLEN na straży' / Wypadek w Juszczynie - szczegóły działania Straży Pożarnej / Pogrzeb śp. Doktora Tomasza Soleckiego – będzie miał charakter państwowy / Szpital w Suchej Beskidzkiej uczcił pamięć tragicznie zmarłego lekarza / Wesprzyj Paulinę Cielęcarz ze Stryszawy. Konkurs 'Beluga za dobry uczynek' / Wawel Truck odwiedzi Suchą Beskidzką ! / Wypadek w Juszczynie / Dołącz do Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Suchej Beskidzkiej / Dni Otwarte Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej
Dodano dnia 07.12.2016, 10:03
Koniec z kopciuchami? – przyjęto projekt uchwały antysmogowej dla całej Małopolski

Już w przyszłym roku w nowych budynkach nie będzie można instalować kotłów niższej klasy niż 5 . A do 2023 roku wszystkie stare piece będą musiały zostać wymienione.

-Dążymy do tego, aby od 1 lipca przyszłego roku w Małopolsce nie można było montować kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają norm emisji określonych w unijnych przepisach” - zapowiedział marszałek województwa Jacek Krupa.

Zgodnie z tymi normami, tzw. wymaganiami ekoprojektu, kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg m sześc. pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 roku kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

"W okresie grzewczym w Małopolsce mamy stan powietrza katastrofalny, stąd wiele działań podejmowanych przez różne instytucje, ale również przez samorząd regionalny, zmierzających do likwidacji tego zjawiska, do tego aby w przewidywanej perspektywie czasowej doprowadzić powietrze w Małopolsce do takiej jakości, która nie szkodzi naszemu zdrowiu" - zaznaczył Krupa. Podkreślił, że uchwała przyjęta we wtorek przez zarząd województwa małopolskiego dotyczy całego województwa, poza Krakowem – regulacje antysmogowe dla Krakowa znajdują się w odrębnej uchwale.

Krupa poinformował, że do 5 stycznia potrwają konsultacje społeczne – województwo czeka na opinie i wnioski od obywateli i instytucji. "Wstępnie planujemy, aby program ochrony powietrza i uchwałę antysmogową przyjąć na sesji styczniowej. Termin przyjęcia uchwały będzie uzależniony od opinii i wniosków, które wpłynął do nas" - zapowiedział.
Najważniejszymi założeniami uchwały antysmogowej dla Małopolski jest ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Uchwała ma także wprowadzić od lipca 2017 roku zakaz palenia w piecach odpadami: mułami i flotami węglowymi oraz mokrym drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.

Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, lub pomp ciepła. Gdyby jednak chcieli zamienić je na kocioł opalany węglem i drewnem powinni zaopatrzyć się w ten spełniający wymagania ekoprojektu.

Nowe urządzenia od początku 2019 roku będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Nie trzeba natomiast wymieniać kominków już zamontowanych. Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności cieplnej, począwszy od 2023 roku wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia, które ją zredukują, np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

Na dostosowanie się do przepisów uchwały antysmgowej mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres może zostać wydłużony do końca 2026 roku.

źródło: radiokrakow.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image