Pożar zakładu obróbki drewna w Zawoi / Zawoja zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w 34. Finale WOŚP / Ognisko Muzyczne „Allegro” zaprasza na koncert dla Babć i Dziadków / Uwaga kierowcy i piesi! Marznące opady w regionie / KAS przejęła 317 litrów nielegalnego alkoholu podczas zawodów pod Wielką Krokwią / Porozumienie Policji i Babiogórskiego Parku Narodowego / Sąd częściowo uchylił uchwałę o Strefie Czystego Transportu w Krakowie / Koncert, który łączy pokolenia – pamięci Urszuli Janickiej-Krzywdy / Najpiękniejsze Babiogórskie Szopki w Jordanowie wybrane! / Od Domu Seniora po Zakład Karny. Susko Muzyka z kolędą / Tradycyjne Jasełka Góralskie i wspólne kolędowanie w Wysokiej / Ponad pięć tysięcy interwencji. Ratownicy medyczni z powiatu suskiego podsumowali rok 2025 / Remiza OSP Łętownia po remoncie – inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców / Herbaciana róża - Premiera nowego klipu Gabrieli Krzeszowiak / Groźne zdarzenie drogowe w Makowie Podhalańskim. Samochód zawisł nad skarpą / Gmina Budzów w liczbach. Statystyczne podsumowanie 2025 roku / Nocny rajd w Sidzinie zakończony wyrokiem. BMW przepadło, kierowca trafi do więzienia / Szpital w Suchej Beskidzkiej zabezpiecza opiekę dla kobiet w ciąży i noworodków
Wojewoda Małopolski wydał obwieszczenie dotyczące przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2026 roku. Na terenie powiatu suskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w terminie od 2 do 27 lutego 2026 roku. Działania komisji będą prowadzone w Suchej Beskidzkiej przy ul. płk. Tadeusza Semika 1.
Kwalifikacja wojskowa jest procesem cyklicznym, realizowanym co roku na terenie całego kraju. Jej celem jest prowadzenie ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Jak podkreślają służby, kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z poborem do wojska.
Kogo dotyczy obowiązek stawiennictwa?
Do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w powiecie suskim zobowiązani są:
- mężczyźni urodzeni w 2007 roku, dla których jest to pierwszy obowiązkowy termin kwalifikacji wojskowej,
- mężczyźni urodzeni w latach 2002–2006, którzy dotychczas nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby uznane w latach 2024 i 2025 za czasowo niezdolne do służby wojskowej, których okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji lub które złożyły wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy,
- kobiety urodzone w latach 1999–2007, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej lub kształcące się w tym kierunku,
- ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się do kwalifikacji wojskowej,
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli zgłosiły się do kwalifikacji i nie mają określonej kategorii zdolności.
Gdzie i kiedy odbędzie się kwalifikacja?
Kwalifikacja wojskowa obejmie mieszkańców miast:
- Sucha Beskidzka,
- Maków Podhalański,
- Jordanów,
oraz gmin:
- Budzów,
- Bystra-Sidzina,
- Jordanów,
- Stryszawa,
- Zawoja,
- Zembrzyce.
Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji otrzyma wezwanie z urzędu gminy lub miasta z dokładną datą i godziną stawiennictwa przed komisją.
Jak się przygotować?
Osoby wezwane do komisji powinny zabrać ze sobą:
- dokument tożsamości,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie,
- dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe (np. prawo jazdy),
- posiadaną dokumentację medyczną.
Starostwo Powiatowe oraz służby wojskowe apelują o punktualne stawiennictwo i wcześniejsze przygotowanie wymaganych dokumentów, co pozwoli na sprawne przeprowadzenie kwalifikacji. Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa i ma charakter ewidencyjny.
Źródło: UM Jordanów
Komentarze
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.