– Prognozy wskazują na możliwość jeszcze bardziej gwałtownego przebiegu zjawisk oraz podniesienie ostrzeżeń do najwyższego – trzeciego – stopnia. Jednostki systemu ratowniczo-gaśniczego są w gotowości, podobnie jak wojewódzkie magazyn przeciwpowodziowe. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. Stany wód w małopolskich rzekach są niskie lub średnie. Pracownicy Wód Polskich są przygotowani, a zbiorniki gotowe do przyjęcia dużej ilości wody. Proszę wszystkie służby o ścisłe monitorowanie sytuacji. Do mieszkańców apeluję o ostrożność i śledzenie komunikatów – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Według IMGW, burze mogą być bardzo intensywne – z opadami od 35 mm do 50 mm, porywami wiatru do 100 km/h oraz gradem o średnicy do 3 cm. Z uwagi na dynamiczną sytuację pogodową, ostrzeżenia mogą być aktualizowane.
Gwałtowne opady mogą spowodować nagły wzrost poziomu wód w rzekach i strumieniach, zwłaszcza w zlewniach górskich i zurbanizowanych. Możliwe są lokalne podtopienia oraz przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zostały uruchomione w województwach:
-
małopolskim,
-
podkarpackim,
-
lubelskim (dla powiatów: biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego, włodawskiego, zamojskiego oraz miast Chełm i Zamość).
W związku z możliwym wystąpieniem burz i upałów, wprowadzono również stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej do wsparcia lokalnych samorządów w usuwaniu skutków zjawisk pogodowych. Żołnierze WOT mogą otrzymać wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa:
- w ciągu 6 godzin – w województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim,
- w ciągu 24 godzin – w województwach: zachodniopomorskim, podlaskim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim,
pozostałe województwa – wezwania poniżej 24 godzin nie są planowane.
Służby apelują do mieszkańców o rozwagę, zabezpieczenie mienia, unikanie przebywania na otwartych przestrzeniach w trakcie burz oraz monitorowanie komunikatów pogodowych i informacji od władz lokalnych. Zachowanie czujności może uratować zdrowie, a nawet życie.
Już w piątek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a na jutro (8 lipca 2025 r.) na godzinę 11.00 zaplanowane jest kolejne.
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.