Dodano dnia 09.02.2018, 09:38
Obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Od kilku dni mieszkańcy naszego regionu oraz turyści odwiedzający powiat suski mogą zauważyć powrót upragnionej zimy. Cieszy to przede wszystkim uczniów, którzy mają aktualnie ferie i tych, którzy zimowy odpoczynek rozpoczynają od jutra. Niestety niskie temperatury powodują wzmożone użytkowanie systemów grzewczych w budynkach. Co za tym idzie – powietrze staje się automatycznie mniej przyjazne dla nas. W Małopolsce obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Termin, „jakość powietrza” dotyczy składu chemicznego powietrza na wysokości około 2 m n.p.g, a zwłaszcza zawartości w powietrzu szkodliwych dla zdrowia ludzkiego lub roślin związków chemicznych. Na tej wysokości zachodzi proces oddychania, w wyniku którego szkodliwe substancje dostają się do organizmów ludzi.

W powiecie suskim w piątkowy poranek jakość powietrza jest bardzo zła. Według czujników Airly najlepiej jest w Suchej Beskidzkiej w Rynku, jednak o godz. 9:30 normy w tym miejscu były już przekroczone o 184% . Najgorzej przez cały poranek było w Makowie Podhalańskim przy ul. Szpitalnej i w Białce. Reszta powiatu, w miejscach jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy określona jest jako zła, a stężenie pyłu PM 10 waha się od 93 μg/m3 ( dozwolona norma przekroczona jest o 186% ) do 141 μg/m3 (norma przekroczona o 282%). Pomiary na bieżąco można sprawdzać tutaj: https://map.airly.eu/pl/

I stopień zagrożenia (kod żółty) o charakterze informacyjnym dla poziomów pyłu PM10 powyżej 50 μg/m³, lub poziomów stężeń 24-godzinnych dwutlenku siarki powyżej 125 μg/m³. Wprowadzenie I stopnia zagrożenia następuje poprzez automatyczny komunikat na stronie internetowej malopolska.pl/powietrze oraz automatyczne przesłanie informacji drogą elektroniczną na adresy e-mail osób, podmiotów i przedstawicieli mediów, którzy zgłoszą potrzebę otrzymywania komunikatów.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image