Dodano dnia 22.01.2022, 09:40
Od dziś łatwiejszy zakup biletów wstępu na obszar Babiogórskiego Parku Narodowego
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom odwiedzających BgPN od dziś, tj. 22 stycznia 2022 r. umożliwiono zakup biletów wstępu na obszar Babiogórskiego Parku Narodowego bezpośrednio od pracowników Mobilnego Punktu Sprzedaży, którzy znajdują się na szlakach.
Jak rozpoznać pracownika Mobilnego Punktu Sprzedaży?
Pracowników rozpoznasz, bo będą posiadali kasy fiskalne, identyfikatory i jednolity ubiór z logotypem BgPN oraz napisem: „Obsługa ruchu turystycznego”.

Gdzie znajdują się Mobilne Punkty Sprzedaży?
W okresie 22.01-31.03.2022 r. w godzinach minimum 7:00-15.00 w następujących lokalizacjach: szlak niebieski (tzw. Górny Płaj) na odcinku: Przełęcz Lipnicka - Markowe Szczawiny szlak zielony na odcinku: Zawoja Markowa - Markowe Szczawiny okolice Schroniska na Markowych Szczawinach.

Jak mogę zapłacić za bilet?
Opłatę za bilet można uiścić poprzez zapłatę gotówka lub kartą płatniczą.

Czy bilet wstępu na teren Babiogórskiego Parku Narodowego jest obowiązkowy?
Tak, od 1 stycznia br. posiadanie biletu wstępu na terenie Parku jest obowiązkowe - wynika z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 września 2021 r.

Kto jest zwolniony z zakupu biletu?
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z opłat na teren parku zwolnieni są: mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem - w przypadku BgPN są to gminy: Jabłonka, Koszarawa, Lipnica Wielka, Zawoja, dzieci w wieku do 7 lat, osoby, które posiadają zezwolenie dyrektora parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody, uczniowie szkół i studenci odbywających zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego, członkowie rodzin wielodzietnych posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny, ratownicy górscy oraz ratownicy górscy z psem ratowniczym posiadający ważną legitymację służbową (w myśl Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011r.).

Komu przysługuje bilet ulgowy?
Bilety ulgowe w wysokości 50% zniżki przysługują: uczniom szkół i studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym, żołnierzom służby czynnej.

Ile kosztuje bilet?
Bilet jednodniowy normalny: 7,00 zł Bilet jednodniowy ulgowy: 3,50 zł

Czy Punkty Informacji Turystycznej i Przyrodniczej będą prowadzone na dotychczasowych zasadach?
Oczywiście. Jak co roku od wiosny będzie funkcjonował PITiP na Przełęczy Krowiarki, Zawoi Markowej i Lipnicy Wielkiej Stańcowa. Na bieżąco o otwarciu PITiP będziemy informować.

Na co Park przeznacza wpływy uzyskane ze sprzedaży biletów?
Kupując bilet wspierasz działalność Babiogórskiego Parku Narodowego: utrzymanie czystości na szlakach, tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej parku narodowego, czynną ochronę przyrody, monitoring gatunków i siedlisk, a 15% wpływów przeznaczona jest na działalność ratowniczą Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

źródło: BgPN
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image