Dodano dnia 10.03.2023, 10:36
Od poniedziałku rozpoczną się prace przy budowie nowego przystanku Dąbrówka Jezioro Mucharskie
Na linii Skawina – Żywiec, w pobliżu Jeziora Mucharskiego, PLK SA wybudują nowy przystanek Dąbrówka Jezioro Mucharskie. Dodatkowy obiekt zwiększy dostępność do kolei i ułatwi podróże do atrakcji Małopolski. W marcu rozpoczynają się prace budowalne. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 4 mln zł netto, realizowana jest w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
13 marca, w Dąbrówce rozpoczną się prace przy budowie nowego przystanku Dąbrówka Jezioro Mucharskie. W gminie Stryszów, na linii nr 97 Skawina – Żywiec, powstanie dodatkowy punkt zatrzymywania się pociągów. Peron będzie zlokalizowany w okolicy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka oraz w bliskiej odległości Jeziora Mucharskiego.

Dzięki inwestycji PLK SA z Rządowego Programu przystankowego, mieszkańcy zyskają większe możliwości podróży m.in. do Skawiny, Krakowa, Suchej Beskidzkiej i Zakopanego. Dodatkowy obiekt ułatwi także komunikację nad Jezioro Mucharskie. To z pewnością ucieszy turystów i zwolenników odkrywania malowniczych terenów województwa małopolskiego.

– Rządowy Program Przystankowy przybliża kolej do Polaków. Korzystanie z niej staje się wygodniejsze i pasażerowie dostrzegają te dobre zmiany. Umożliwiając większej liczbie mieszkańców polskich regionów korzystanie z transportu kolejowego walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Budowa nowych przystanków w ramach Rządowego Programu przystankowego, stanowi istotny element zwiększania dostępności i lepszego wykorzystania kolei jako ekologicznego środka transportu. Inwestycje realizowane przy wsparciu Rządowego Programu obejmują 173 lokalizacje w całej Polsce – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PLK S.A.

Peron zostanie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Przewidziano jasne oświetlenie, które pomoże w orientacji także po zmroku. Lepszy dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie i ścieżki naprowadzające. Korzystanie z kolei ułatwi również parking, który zaplanowano w pobliżu.

Budowa nowego przystanku w Dąbrówce, realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2023 r.

Dąbrówka Jezioro Mucharskie, to kolejny dodatkowy przystanek na l. nr 97 Skawina – Żywiec. Na trasie, wybudowano już trzy obiekty dla obsługi podróżnych, które zwiększyły dostępność mieszkańców do kolei: Radziszów Centrum, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki.
W Małopolsce, w ramach Rządowego Programu powstanie w sumie 9 nowych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image