Dodano dnia 07.01.2017, 00:11
Orszak Trzech Króli 2017 - „Dobro i pokój”

W piątek powiat suski był kolorowy i gwarny, a ludzie po raz kolejny spotkali się w swoich parafiach, aby wziąć udział we wspólnym kolędowaniu. Wszystko za sprawą święta Objawienia Pańskiego i barwnym Orszakom Trzech Króli, które tego dnia zagościły między innymi w Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim i Stryszawie. W tym roku kolędnicy wyruszyli pod wspólnym hasłem - „Dobro i pokój”.

Orszak Trzech Króli 2017 przeszedł dziś ulicami ponad pół tysiąca miejscowości w całej Polsce między innymi w Suchej Beskidzkiej, Stryszawie i Makowie Podhalańskim. Każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię. Mimo mrozu, przenikliwego wiatru i wszelkich przeciwności, w całej Polsce wzięło w nim udział 1 mln uczestników.

- Ulicami wielu waszych miast i miejscowości przejdą uroczyste korowody Orszaku Trzech Króli. Uczestnicząc w nich i kierując do spotkanych ludzi pozdrowienie świętego Franciszka: „Pokój i dobro”, przypominajcie wszystkim, że Jezus narodzony w Betlejem jest obecny w świecie, jest blisko nas, przynosi nam zbawienie, pragnie zamieszkać w sercu każdego człowieka. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – mówił do wiernych Papież Franciszek parę dni przed świętem Trzech Króli.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z Suchej Beskidzkiej.
Film z Makowa Podhalańskiego:

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image