Dodano dnia 06.08.2020, 07:29
Osadzeni zrobili budki lęgowe dla ptaków
Nadleśnictwo Sucha miało przyjemność gościć pracowników Zakładu Karnego w Wadowicach, którzy przekazali wykonane przez osadzonych budki lęgowe typu A przeznaczone m.in. dla sikorek, jak również specjalne budki dla jerzyków. Należy zwrócić uwagę na fachowość, staranność i estetykę wykonania budek, nie raz przewyższającą te dostępne na rynku.
Większość budek zostanie wykorzystana przez Nadleśnictwo jako upominki dla dzieci i młodzieży biorących udział w różnego rodzaju prelekcjach i konkursach szkolnych, zachęcając przy tym młodzież w czynną ochronę lęgów ptaków, a kilka z budek typu A w celach promocyjnych zostanie wywieszona w pobliżu ścieżki przyrodniczo-leśnej „JASIEŃ”.

Głównym czynnikiem ograniczającym liczebność ptaków jest właśnie możliwość zakładania lęgów, sikorki w tym aspekcie są bardzo kreatywne, głównie wykorzystują do tego celu dziuple lub opuszczone gniazda innych ptaków, jednak  można je spotkać w prze różnych miejscach, np.: opuszczonych skrzynkach na listy czy wszelkiego rodzaju rurach a nawet ziemnych norach. Budki dla sikorek są wręcz wymarzonym miejscem do zakładania lęgów, z tego też względu rzadkością jest aby taka budka była pusta, dlatego chcąc zwiększyć liczebność ptaków  w swojej okolicy wystarczy wywiesić kilka takich budek, trzeba jednak pamiętać, by zawieszać je w miejscach trudno dostępnych żeby nie stały się łatwym łupem dla drapieżników.

Jerzyki pierwotnie gniazdowały w dziuplach starych drzew albo szczelinach skał w stromych urwiskach i przepaściach. Współcześnie lęgną się niemal wyłącznie w budynkach, a ściślej w szczelinach i otworach technologicznych pozostawionych na fasadzie budynku, ludzie modernizując budynki często  zakrywają takie miejsca, pozbawiając tym samym ptaki możliwości lęgu. Wieszając takie budki na ścianach swoich budynków stwarzamy im dogodne miejsca do zakładania swoich lęgów, należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby budki były powieszone co najmniej na wysokości 6m, od strony zacienionej aby nie nagrzewała się zbytnio od słońca, oraz aby przed wejściem do budki nie było żadnych przeszkód o które mogły by zahaczyć ptaki.

Nie jest to pierwszy element współpracy z osadzonymi z Wadowic, w 2014 rok z drewna dostarczonego przez Nadleśnictwo artyści osadzeni w zakładzie karnym wyrzeźbili dla nas płaskorzeźbę Matki Boskiej, którą możemy podziwiać w Kaplicy Konfederatów Barskich na górze Jasień nieopodal siedziby Nadleśnictwa.

źródło: Nadleśnictwo Sucha
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image