Z OSTATNIEJ CHWILI
Czytanie na trawie – lato z książką w Makowie Podhalańskim / Pomoc dla Poli – osieroconej dziewczynki z Starej Wsi / PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców / Gmina Zembrzyce z dotacją w ramach programu Małopolska deszczówka 2025 / Polityka: Tusk: Opozycja atakuje, gdy państwo odzyskuje kontrolę nad granicą / Poważny wypadek w Mucharzu na DK28 / Podziękowania po Jubileuszu 80-lecia OSP Maków Dolny / Miasto Jordanów z promesą na Zrównoważony Rozwój Ekologiczny / Góralska siła jedności ! Klip do Ciebie Boga Wysławiamy / Zdarzenie drogowe w Śleszowicach / Gmina Stryszawa w obliczu kryzysu wodnego – apel Wójta do mieszkańców / Niemal setka załóg na liście zgłoszeń do Valvoline Rajdu Małopolski 2025! / Będzie gorąco. Przed nami upały!
Dodano dnia 19.05.2017, 19:51
Pełne „jedno okienko” od maja w każdej gminie

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej będzie jeszcze prostsze. Nowy przedsiębiorca zgłosi się do ubezpieczeń w ZUS już podczas składania wniosku o rejestrację firmy – w każdym urzędzie miasta lub gminy. Tak będzie od jutra, czyli od 20 maja, wtedy nowe przepisy wchodzą w życie.

To ułatwienie dla przedsiębiorców. Dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy nowy przedsiębiorca musiał w ciągu siedmiu dni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym terminie zgłaszał się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a członków rodziny – do ubezpieczenia zdrowotnego. Po zmianach załatwi to w urzędzie miasta lub gminy, gdzie składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To znaczy, że odwiedzi o jeden urząd mniej. W każdej gminie będzie więc „jedno okienko” do rejestracji firmy. To wygoda dla osoby rozpoczynającej działalność, a jednocześnie dodatkowe zadanie dla urzędników miast i gmin, którzy będą przyjmować dokumenty zgłoszeniowe przeznaczone dla ZUS. Zakład przygotował ich do tego w ostatnich tygodniach podczas szkoleń, które odbywały się w wielu miastach regionu.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą załatwi w urzędzie miasta lub gminy nie tylko zgłoszenie do ubezpieczeń. Będzie mogła zawiadomić o zmianie danych w dokumentach zgłoszeniowych (np. zmianie adresu), a także wyrejestrować siebie i członków rodziny z ubezpieczenia. W urzędzie miasta lub gminy przedsiębiorca złoży formularze ZUS: ZUA, ZZA, ZCNA, ZIUA i ZWUA.

W niektórych sytuacjach kontakt z ZUS nadal będzie konieczny. Tylko w Zakładzie można zmienić dane dotyczące tytułów do ubezpieczeń i terminów ich powstania, a także rodzajów ubezpieczeń. Zgłoszenia pracowników, zleceniobiorców lub współpracowników też trzeba dokonać bezpośrednio w ZUS. Oczywiście nadal da się zarejestrować firmę całkowicie online i przesyłać dokumenty zgłoszeniowe do ZUS przez internet. Taka opcja jest dostępna dla osób, które mają płatny podpis elektroniczny albo darmowy profil zaufany ePUAP.

Anna Szaniawska

Regionalny rzecznik ZUS

w województwie małopolskim

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image