Dodano dnia 15.04.2018, 09:02
Pociąg retro przejechał przez powiat suski

Takich tłumów na dworcu kolejowym w Suchej Beskidzkiej już dawno nie było. Wczoraj pociąg retro przejechał na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca.

Pociąg pokonał jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W międzyczasie, po przyjeździe do Żywca, pociąg wykonał dodatkowy kurs na trasie Żywiec – Węgierska Górka – Żywiec, dedykowany szczególnie mieszkańcom Żywiecczyzny.
Na dworcu kolejowym w Suchej Beskidzkiej, na podróżnych czekali mieszkańcy miasta oraz kapela góralska, która podczas postoju pociągu, grała lokalne utwory. Suska maskotka Smok Kicek rozdawał zebranym przy pociągu pamiątki z Suchej Beskidzkiej w postaci folderów i drobnych gadżetów.

Pierwszy przejazd linią Żywiec-Sucha Beskidzka w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” miał miejsce 2 października 2016 roku. Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935, pokonał fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji.


Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.
Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie Kolej Beskidzka.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image