Przekazujemy, że pogrzeb śp. Doktora Tomasza Soleckiego – zamordowanego 29 kwietnia 2025 r. podczas wykonywania pracy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – będzie miał charakter państwowy. Dla pogrążonych w smutku i żalu Bliskich Pana Doktora jest to bardzo trudny czas. Uprzejmie prosimy o uszanowanie Ich woli, aby była to uroczystość przede wszystkim rodzinna, bez udziału mediów. Będziemy wdzięczni za zrozumienie tej decyzji Rodziny. Rodzina prosi także o nieskładanie kondolencji.
– Nic nie przywróci życia Panu Doktorowi Tomaszowi Soleckiemu. Nic nie naprawi tej dramatycznej krzywdy, która stała się udziałem Jego Rodziny i całego środowiska medycznego. I nic nie zapełni pustki, która powstała. Pustki, która ciągle nie znajduje sensu. Wszystko, co teraz robimy, jest tylko próbą możliwie najbardziej przyzwoitej reakcji na akt nieuzasadnionej, okrutnej i skrajnie niepotrzebnej przemocy. Dlatego zawnioskowałem do Premiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Jana Grabca o to, aby pogrzeb śp. Pana Doktora miał charakter państwowy, a uroczystość odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Wystąpiliśmy również do Prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie Panu Doktorowi pośmiertnie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Proszę jednak o uszanowanie woli Rodziny, aby ostatnie pożegnanie miało wymiar prywatnej uroczystości. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak dla Bliskich Pana Doktora są to trudne sprawy, bo za każdym razem wymagają mierzenia się z tym, co się stało – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Doktor Solecki był uznanym specjalistą, znanym z empatii, oddania pacjentom i wysokich kwalifikacji zawodowych. Swoje obowiązki wykonywał, kierując się etyką zawodową, przysięgą lekarską i głębokim poczuciem odpowiedzialności za drugiego człowieka. Jego działalność miała istotny wpływ na życie wielu osób, a jego postawa stanowi wzór dla obecnych i przyszłych przedstawicieli zawodów medycznych – napisaliśmy w uzasadnieniu wniosku o pośmiertne odznaczenie Pana Doktora Tomasza Soleckiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Odznaczenie zostało przyznane na mocy postanowienia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Podczas uroczystości pogrzebowej zostanie przekazane na ręce Rodziny przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotra Ćwika. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych, zostało przyznane – jak wskazano w osnowie postanowienia – za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia.
Śp. Doktor Tomasz Solecki zostanie również uhonorowany przyznaną pośmiertnie przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Z kolei prezydent miasta Krakowa Aleksander Miszalski, za szczególne zasługi dla miasta Krakowa, nadał pośmiertnie Doktorowi Tomaszowi Soleckiemu odznakę Honoris Gratia.
– „Proszę was, mówcie o Tomku, że to był porządny chłopak” – te słowa Dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego Marcina Jędrychowskiego pozostaną w nas wszystkich na długo. Mówmy zatem. Oddajmy honor. Także symbolicznymi gestami. Minutą ciszy, refleksją, skupieniem, szacunkiem. To jest jedna z tych sytuacji, gdy wobec bezmiaru niesprawiedliwości i krzywdy zostaje nam prosta przyzwoitość oraz niezgoda na zło – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Pogrzeb tragicznie zmarłego lekarza odbędzie się 7 maja na cmentarzu Batowickim (Prądnik Czerwony) przy ul. Powstańców 48. O godzinie 13:40 odprawiona zostanie Msza Żałobna.
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie