Dodano dnia 07.10.2017, 12:12
Powstaną nowe placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Jordanowie i Zawoi

Aż 100 mln przeznaczono z Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Dofinansowanie otrzymają projekty zgłoszone z terenu miasta i gminy Jordanów i Zawoi.

Ubóstwo, alkohol, problemy z nauką - stąd już tylko krok do zagrożenia wykluczeniem społecznym. Gdy rodzice nie są w stanie zapewnić dzieciom warunków do nauki, pojawiają się problemy i trudności wychowawcze. W takich sytuacjach pomocne okazują się ośrodki wsparcia dziennego. To coś więcej niż zwykła świetlica. Dzieci mogą tu odpocząć i rozwijać swoje pasje, a ich rodzice otrzymują pomoc w pełnieniu obowiązków rodzinnych.

- Istnieje duża potrzeba, żeby tworzyć tego typu instytucje. Tym bardziej, że w całym regionie ich rozmieszczenie jest dość nierównomierne – są gminy, w których takich miejsc nie ma w ogóle. Dlatego, dostrzegając ten problem, z pomocą środków z RPO chcemy to zmienić. Zależy nam na tym, aby dzieci i młodzież miały miejsca, w których mogą liczyć na uwagę i zaangażowanie wychowawców, a ich rodzice i opiekunowie na pomoc w przezwyciężaniu problemów wychowawczych. To nieoceniona pomoc dla rodzin borykających się z różnymi problemami – powiedział w momencie startowania konkursu wicemarszałek Stanisław Sorys.

Wyniki przeprowadzonego przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego badania  placówek wsparcia dziennego nie pozostawiają wątpliwości – na tego typu miejsca jest bardzo duże zapotrzebowanie. Nie do przecenienia jest też ich rola w procesie wsparcia rodzin.

Wyniki przeprowadzonego na wiosnę naboru wniosków są bardzo dobre dla powiatu suskiego. Aż trzy projekty zostały pozytywnie rozpatrzone – dwa z Jordanowa i jeden z Zawoi.
W Jordanowie przeszły dwa projekty - „Placówki wsparcia dziennego w Gminie Jordanów szansą na sukces!” (kwota dofinansowania 2 045 135,11 zł ) oraz projekt Miasta Jordanów „Placówka Wsparcia Dziennego - prawie jak w domu” (kwota dofinansowania 1 348 632,51 zł).
Zawoja przedstawiła projekt nazwany „Babiogórskie Centrum Radości i Uśmiechu”, a przyznana kwota dofinansowania to 933 387,94 zł.

Z oferty tego typu ośrodków korzystają zarówno ludzie młodzi, którzy znajdują tu pomoc w nauce, jak i rodzice, którzy nie radzą sobie z problemami wychowawczymi. Dla wielu dzieci jest to jedyne miejsce, w którym mogą znaleźć spokój i wsparcie, a pracujący tam wolontariusze są często jedynymi osobami, które poświęcają im czas i uwagę. Ośrodki wsparcia dziennego nie ograniczają swojej działalności do pomocy dzieciom i rodzinom z trudnościami wychowawczymi i opiekuńczymi. Przede wszystkim dają dzieciom szansę spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób, zachęcają do rozwijania swoich zainteresowań, umożliwiają lepszą socjalizację i integrację.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image