Z OSTATNIEJ CHWILI
PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców / Gmina Zembrzyce z dotacją w ramach programu Małopolska deszczówka 2025 / Polityka: Tusk: Opozycja atakuje, gdy państwo odzyskuje kontrolę nad granicą / Poważny wypadek w Mucharzu na DK28 / Podziękowania po Jubileuszu 80-lecia OSP Maków Dolny / Miasto Jordanów z promesą na Zrównoważony Rozwój Ekologiczny / Góralska siła jedności ! Klip do Ciebie Boga Wysławiamy / Zdarzenie drogowe w Śleszowicach / Gmina Stryszawa w obliczu kryzysu wodnego – apel Wójta do mieszkańców / Niemal setka załóg na liście zgłoszeń do Valvoline Rajdu Małopolski 2025! / Będzie gorąco. Przed nami upały!
Dodano dnia 02.07.2025, 20:44
PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział złożenie projektu ustawy, który ma znieść obowiązującą od 2018 roku dwukadencyjność włodarzy gmin. PSL chce, by o czasie sprawowania władzy decydowały wyłącznie lokalne wspólnoty.

 

W piątek 28 czerwca na platformie X (dawniej Twitter), Kosiniak-Kamysz ogłosił polityczną inicjatywę PSL dotyczącą zniesienia limitu kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. „Czas przywrócić pełną samorządność wspólnotom lokalnym” – napisał w swoim wpisie. Zapowiedział również, że jego klub parlamentarny złoży stosowny projekt ustawy w Sejmie.

„Niech małe ojczyzny decydują same o sobie!” – podkreślił lider ludowców.

Temat powrócił także podczas sobotniego Wojewódzkiego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego PSL w Lublinie. W czasie konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz jeszcze raz jasno zadeklarował chęć zmian:

– To wspólnoty lokalne mają decydować, kto, przez ile i na jaki czas jest ich wójtem, burmistrzem, prezydentem – mówił.



PSL kontra reforma PiS

Przypomnijmy, że obowiązująca od 2018 roku zasada dwukadencyjności została wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Reforma miała na celu ograniczenie zjawiska „betonowania” władzy w samorządach oraz otwarcie przestrzeni dla nowych kandydatów i świeżych pomysłów. Nowe przepisy ograniczyły możliwość pełnienia funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta do dwóch kadencji z rzędu (przy czym zasady te zaczęły obowiązywać od kadencji rozpoczętej w 2018 roku).

Krytycy tego rozwiązania, w tym obecne kierownictwo PSL, argumentują, że zmiany naruszają zasadę samorządności i ograniczają prawo wyborców do decydowania o tym, kto ich reprezentuje.

Czy projekt ma szansę na poparcie?

Wciąż nie wiadomo, czy projekt PSL zyska szersze poparcie w parlamencie. W obecnej koalicji rządzącej poglądy na temat samorządu są zróżnicowane. Podczas gdy PSL od dawna opowiada się za silną pozycją władz lokalnych, inne ugrupowania mogą mieć bardziej sceptyczne podejście do znoszenia kadencyjności.

Projekt z pewnością wywoła dyskusję o granicach demokracji lokalnej, roli obywateli w wyborach oraz sposobach przeciwdziałania nadużyciom władzy na szczeblu samorządowym.

TS. 



Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image