Dodano dnia 03.03.2023, 07:45
Refundacja podatku VAT dla ogrzewających domy i mieszkania gazem
Osoby, ogrzewające swoje domy gazem mogą występować o refundację podatku VAT opłaconego od zużytego paliwa gazowego. Wnioski przyjmowane są przez Miejski i Wiejskie Ośrodki Pomocy Społecznej.
Zgodnie z Ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu o zwrot podatku VAT za gaz mogą się ubiegać te gospodarstwa domowe, które używają tego paliwa do celów grzewczych. Zwrotu podatku VAT nie przysługuje natomiast osobom wykorzystującym gaz do podgrzewania wody użytkowej oraz do gotowania.

Warunkiem otrzymania refundacji podatku VAT, jest spełniania przez wnioskodawcę kryterium dochodowego, które wynosi:
- 2100 zł miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego
- 1500 zł na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym

Drugim warunkiem niezbędnym do otrzymania refundacji jest wpisanie lub zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) gazu jako źródła ciepła. Przy czym należało tego dokonać do dnia wejścia w życie ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu lub później w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB.

Do 29 lutego 2024 roku wnioski o zwrot podatku VAT można składać w dowolnym momencie po otrzymaniu faktury i tym samym występować o refundację za kilka okresów rozliczeniowych. Natomiast po 29 lutego 2024 roku wnioski przyjmowane będą w ciągu 30 dni od otrzymania faktury VAT, która jest przedmiotem wniosku.

Wnioski te można składać osobiście, za pomocą środków komunikacji elektronicznej (EPUAP), a także przy użyciu aplikacji mObywatel.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image