Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 17.05.2017, 20:46
Rewelacyjne wyniki dla artystów z powiatu suskiego podczas DRUZBACKI 2017

Podczas 35.Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się w Podegrodziu w dniach 11–14 maja 2017r. Artyści reprezentujący powiat suski zaprezentowali się rewelacyjnie w tym roku. Praktycznie nie było kategorii, w której w gronie laureatów nie było przedstawiciela naszego powiatu.

Występy artystów ludowych oceniała komisja w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, Artur Czesak – językoznawca Benedykt Kafel – etnograf. Wysłuchano 161 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 28 muzyk (20dorosłych, 5 młodzieżowych i 3 dziecięcych), 46 instrumentalistów (22 dorosłych, 8 młodzieżowych, 16 dziecięcych), 29 grup śpiewaczych dorosłych, 33 śpiewaków solistów (17 dorosłych, 8młodzieżowych, 8dziecięcych), 9 mistrzów z uczniami, 16 drużbów weselnych, w tym dwóch starostów. Poziom merytoryczny i artystyczny został uznany za wysoki, co wyrażono w licznych nagrodach przyznanych uczestnikom. Starania wykonawców o przypomnienie dawnych, tradycyjnych pieśni i muzyki pozwalają na coraz to wnikliwsze poznawanie i kultywowanie odchodzącej już w niepamięć lub zmieniającej swe formy kultury ludowej.

W konkursie Muzyk Ludowy, w kategorii dorosłych pierwsze miejsce zajęła Kapela DUCHAC z Suchej Beskidzkiej.

W konkursie Instrumentalistów nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” otrzymał Jakub Guzik z Juszczyna, a w kategorii młodzieżowej I miejsce zajął Samuel Guzik, a trzecie Dominik Polak z Juszczyna – oboje pochodzą z Juszczyna. W kategorii dziecięcej równorzędne trzecie miejsca zajęli Krzysztof Kubuszek z Bieńkówki i Wojciech Jabcoń z Juszczyna.

W konkursie Grup Śpiewaczych w kategorii dorosłych pierwsze miejsce zajęła żeńska ZBYRCOK z Juszczyna, a równorzędne trzecie miejsca zajęły: żeńska CIEŚLICA z Zawoi oraz BABIOGÓRZANIE - POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali NASZA SKAWICA ze Skawicy oraz ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej.

W konkursie Śpiewu Solowego w kategorii dorosłych, równorzędne drugie miejsca otrzymały Anna Kowalska - Wicherek z Makowa Podhalańskiego i Maria Nowak z Osielca. Na trzecim miejscu uplasowała się Irena Stopa z Jordanowa. W kategorii młodzieżowej drugie miejsce przypadło w udziale Natalii Ceremuga z Juszczyna.

W konkursie Uczeń i Mistrz na pierwszym miejscu znaleźli się Wojciech Kubasiak z uczniem Maciejem Kubasiakiem, a na drugim Aleksander Nowak z uczniem Mateuszem Mętlem.

Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Komisja rekomenduje: instrumentalistów Władysława Obrzuta ze Stróż i Stanisława Kurka z Wilkowiska, muzyki GORCANIE z Niedźwiedzi a, DUCHAC z Suchej Beskidzkiej, mistrza Wojciecha Kubasiaka z uczniem. Natomiast na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała.

-instrumentalistów: dorosłych - Jakuba Guzika z Juszczyna , młodzieżowych - Samuela Guzika z Juszczyna

-grupy śpiewacze: ZBYRCOK z Juszczyna.


DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. Konkursowi towarzyszą zajęcia warsztatowe uczestników i instruktorów z Komisją Artystyczną. Celem imprezy jest ożywienie poprzez przekaz sceniczny różnorodnych form tradycyjnego muzykowania, przybliżenie młodemu pokoleniu etnograficznej prawdy o realiach autentycznej kultury ludowej, popularyzacja twórczości artystycznej związanej z aktywnym uczestnictwem, stworzenie możliwości niekonwencjonalnego spędzania wolnego czasu dla szerokiej grupy odbiorców, budowanie pokoleniowych i regionalnych więzi.

SnS

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image