Dodano dnia 11.09.2017, 18:55
Strażacy sprawdzali swoje umiejętności

Miniony weekend był intensywny dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które zgłosiły swój udział w III Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo – Gaśniczych organizowanych przez jednostkę z Lachowic. Nie zabrakło wyzwań, które wydarzyły się naprawdę, a o których pisaliśmy w ostatnim czasie w dziale 112. Wybrano również najlepszego kierowcę, dowódcę i ratownika.

Zawody organizowane na terenie Gminy Stryszawa rozpoczęto od zbiórki przy PSP w Suchej Beskidzkiej. Stamtąd kolumna samochodów strażackich przejechała do remizy OSP Lachowice, gdzie rozdano poszczególnym jednostkom zadania do wykonania w nocy. Druhowie musieli między innymi pomóc ciężarnej kobiecie, która miała wypadek samochodowy oraz gaszono pożar domu (konstrukcja była wcześniej specjalnie przygotowana przez organizatorów) i pomóc poszkodowanym w wypadku, których samochód wypadł z drogi i spadł ze skarpy.

Drugi dzień nie był lżejszy pod względem przygotowanych konkurencji. Trudność i konieczność wykazania umiejętności obejmowała umiejętności sprawnego manewrowania samochodem gaśniczym i osobowym. Nie zapomniano o niedawnym zdarzeniu, w którym przy kopaniu studni przysypany do połowy został mężczyzna. Przygotowano również zadanie „niespodziankę” podczas której strażacy musieli udzielić pomocy dziecku, które się zadławiło. Sporą trudność sprawił pozorowany wypadek, w którym poszkodowani zostali poruszający się samochodem osobowym oraz przechodnie. W tym miejscu należy wspomnieć o trudnym zadaniu jakie stało przed młodzieżą, która wcielała się w rolę osób poszkodowanych w zdarzeniach. Mimo zmęczenia doskonale odgrywali przypisane sobie postacie, pozwalając odtworzyć sytuację kiedy osoby, którym udzielana jest pomoc wpadają w panikę. Sędzią głównym zawodów był mł. Aspirant Michał Szwed.

Dwie jednostki niestety musiały wycofać swój udział w trakcie zawodów – Międzybrodzie Bielskie z powodu akcji poszukiwawczej na swoim terenie i Frydrychowice z powodu choroby jednego ze swoich zawodników.
Najlepszym kierowcą uznano Krystiana Kołaczka z OSP Wieprz, najlepszym dowódcą Tomasza Heredę z OSP Kurów, a najlepszym ratownikiem okazał się Mateusz Drwal z OSP Zawoja Centrum.
Wyniki:
1. miejsce OSP Bestwina
2. miejsce OSP Sucha Beskidzka Miasto
3. miejsce OSP Kurów
4. miejsce OSP Wieprz
5. miejsce OSP Czechowice - Dziedzice i OSP Porąbka
7. miejsce OSP Kobiernice
8. miejsce OSP Kryspinów
9. miejsce OSP Maków Podhalański, OSP Kuków, OSP Zawoja Centrum

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image