Dodano dnia 19.01.2022, 08:42
„Szoruj na badania!” - bezpłatne badania cytologiczne
Rak szyjki macicy jest jednym z nowotworów ginekologicznych, które w Europie diagnozuje się najczęściej. Na szczęście jest to też nowotwór, który można łatwo rozpoznać we wczesnym stadium i skutecznie leczyć. Z tego względu krakowska firma Ostomed realizuje program profilaktyczny „Szoruj na badania!”, przewidujący bezpłatne badania cytologiczne.
Rak szyjki macicy wykryty dopiero w fazie zaawansowanej wiąże się z wysoką śmiertelnością i skomplikowanym leczeniem, obejmującym między innymi chemioterapię i rozległe operacje. Niestety w Polsce niestety o wiele częściej niż w innych krajach europejskich kobiety umierają z powodu tej odmiany raka szyjki. Tylko w 2020 roku w naszym kraju zdiagnozowano go u prawie czterech tysięcy kobiet, a ponad połowa z nich umarła. Można jednak temu zapobiec, wykonując regularnie cytologię i badanie ginekologiczne.

Program profilaktyczny „Szoruj na badania!” skierowany jest do mieszkanek województwa Małopolskiego w wieku od 25 do 59 lat, które na podstawie SIMP w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego lub są obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV i które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Zgłosić do niego mogą się także kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (na podstawie decyzji lekarza prowadzącego leczenie onkologiczne). W ramach wsparcia projektowego przewidziano dla nich zwrot kosztów dojazdu na badanie cytologiczne do Krakowa, jak również zwrot kosztów opieki nad osobą zależną dla osób, które z tego powodu nie mogą zgłosić się na badanie.


Więcej informacji na stronie: https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/rsm/ oraz pod numerem telefonu 604-749-754.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image