Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 08.03.2024, 10:47
„Terytorialsi do zadań specjalnych” – 9-dniowe zgrupowanie odbyło się w Limanowej.
Taktyka działań snajperskich w górskich warunkach, broń wyborowa, drony i 40 godzinna obserwacja – strzelcy i snajperzy z 5 Mazowieckiej oraz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej połączyli siły podczas 9 – dniowego zgrupowania w Limanowej.

Grupa strzelców wyborowych i snajperów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stale podnosi swoje umiejętności podczas kursów i zgrupowań. Aby prowadzone działania były jak najbardziej zbliżone do realnych warunków współczesnego pola walki przy ich organizacji wykorzystywane są wszelkie dostępne nowinki techniczne, nowoczesny sprzęt będący na wyposażeniu Brygad Obrony Tertorialnej, a także brane są pod uwagę wnioski płynące zza wschodniej granicy.
-

Tym razem sekcja strzelców 5 MBOT połączyła siły, wiedzę i doświadczenie z Terytorialsami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W dniach od 24 lutego do 3 marca kadra instruktorska 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego przeprowadziła na terenie Beskidu Wyspowego szkolenie strzelców wyborowych i snajperów. Dla Terytorialsów z Mazowsza była to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności w terenie górzystym, z kolei dla „gospodarzy” – to jeszcze lepsze poznanie swojego Stałego Rejonu Odpowiedzialności. Wiodącymi obszarami podczas zgrupowania było prowadzenie taktyki w terenie górzystym, wykorzystywanie bezzałogowców w obserwacji, stawianie zadań oraz prowadzenie rozpoznania.
-

Pierwszy dzień poświęcono na doskonalenie umiejętności strzeleckich z broni krótkiej i karabinków szturmowych.
-

–  W kolejnych dniach ćwiczyliśmy taktykę działań snajperskich w terenie lesistym i zabudowanym, które nie należały do najłatwiejszych. Pozwoliło nam to jednocześnie zweryfikować i uzupełnić wiedzę z zakresu budowy sprzętu, balistyki czy też zakładania stanowisk z wykorzystaniem trójnogów strzeleckich. Tego typu szkolenia, to również możliwość pracy przy użyciu różnego rodzaju sprzętu, np. dronów kategorii MINI, czy też termowizji połączonej z optyką broni wyborowej – informuje instruktor z 54blp.
-

Podsumowaniem zgrupowania było zadanie bojowe trwające ponad 40 godzin wykonywane na terenie powiatu limanowskiego, podczas którego żołnierze prowadzili obserwację wykorzystując środki elektronicznego, termowizyjnego i optycznego podglądu.
-

Podstawowym elementem bojowym w Wojskach Obrony Terytorialnej jest tzw. WSPANIAŁA DWUNASTKA, czyli 12 osobowa sekcja lekkiej piechoty. To zespół żołnierzy, z których każdy specjalizuje się w określonej dziedzinie. Strzelcy wyborowi, którzy znajdują się w zespole stanowią ważne ogniwo na polu walki – prowadzą działania rozpoznawcze, odpowiadają za ubezpieczenie sekcji, są przy tym mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.  Z kolei snajperzy działają samotnie albo w parze z obserwatorem. Przenikają na terytorium wroga, nierzadko jeszcze przed regularnymi oddziałami. W WOT snajperzy znajdują się na poziomie kompanii lekkiej piechoty.


Źródło: Zespół prasowy 11 MBOT, UM Limanowa


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image