Z OSTATNIEJ CHWILI
Czarny dym w Watykanie. Kardynałowie nie wybrali papieża / Ewa Wrona multimedalistką mistrzostw Polski / Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe / To będzie zimna noc! / Kto wybierze papieża? Kardynałowie z pięciu kontynentów / 63 Małopolski Wyścig Górski z zaplanowana trasą / Samorząd lekarski proponuje utworzenie Rejestru Agresji w Ochronie Zdrowia / Najważniejsze fragmenty homilii kard. Re przed rozpoczęciem konklawe (wideo) / Na naszej stronie znajdziecie relacje z wydarzeń przed i w czasie konklawe oraz po wyborze nowego papieża / Uwaga! W czwartek ( 8 maja br. ) zmiany w organizacji ruchu na odcinku Zakopianki / AUDIO: Relacje dotyczące konklawe. Ściśle tajna Kaplica Sykstyńska / Dziś rozpoczyna się konklawe. Pierwszy dym ujrzymy wieczorem / Nakręć się na folklor – nakręć się na TKB! (zobacz program) / Zadbaj o swój samochód i wesprzyj aukcję charytatywną na rzecz Pauliny Cielęcarz / Zaproszenie na Perły Muzyki Rozrywkowej
Dodano dnia 16.07.2019, 11:45
Uczniowie ZS im. W.Goetla uporządkowali polskie groby w Donsieders
„Nie zapominamy o naszej trudnej wspólnej przeszłości” - to jeden z istotnych elementów partnerskiej współpracy pomiędzy uczniami ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej i szkoły BBS Rodalben.

Partnerstwo powiatów: suskiego i Südwestpfalz trwa już od dziesięciu lat. W ramach współpracy powiatów nieprzerwanie od dziewięciu lat, również dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), odbywa się polsko-niemiecka wymiana młodzieży. W tym roku od 3 do 10 czerwca uczennice i uczniowie ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej wraz z Dyrektorem i opiekunami byli gośćmi swojej partnerskiej szkoły BBS Rodalben. Oprócz stałych punktów programu projektu, takich jak poznanie niemieckiej szkoły partnerskiej, wspólne zajęcia integracyjne i sportowe oraz wędrówki po szlakach turystycznych malowniczego regionu Palatynatu graniczącego z Francją, uczniowie polscy i niemieccy zmierzyli się z tematem narodowego socjalizmu. Był on centralnym punktem tegorocznego projektu pt. „NS-Geschichte – Zum Vergessen?” – „Narodowy socjalizm – nie należy zapomnieć”. Wśród miejsc pamięci, do których uczniowie dotarli w czasie wspólnie spędzonych dni, znalazły się cmentarz żydowski w Rodalben i cmentarz w miejscowości Donsieders, gdzie pochowanych zostało 36 polskich robotników przymusowych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej podczas bombardowania dokonanego przez wojska alianckie.

Polscy i niemieccy uczniowie i opiekunowie wspólnymi siłami uporządkowali tę część nekropolii, gdzie widnieją groby m.in. z polskimi nazwiskami, odnowili nagrobki, posadzili świeże kwiaty, uporządkowali ogrodzenie cmentarza oraz zadbali o nowe ścieżki między grobami. Dzięki staraniom i pracy uczniów polska część cmentarza w Donsieders znacząco zmieniła swój wygląd.

„Nie zapominamy o naszej trudnej przeszłości, staramy się odwiedzać miejsca pamięci o niej w Niemczech i Polsce. Temu m.in. powinny służyć  spotkania  organizowane w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży”, podkreślają organizatorzy i uczestnicy projektu. „Ufamy, że realizowane przez nas wspólne projekty przyczynią się do budowania nowej przyszłości opartej na pokoju i porozumieniu!”

Już we wrześniu 2019 r. młodzież z Rodalben złoży wizytę w Suchej Beskidzkiej, aby  poznać naszą szkołę, region i wspólnie odwiedzić miejsca pamięci w Polsce.

Koordynator projektu - Jolanta Mięso

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image