Dodano dnia 09.01.2018, 10:14
Uczniowski Klub Sportowy " Jasień "podsumował swoje osiągnięcia w 2017 roku

Trenerzy i społeczność Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jasień” w Suchej Beskidzkiej dokonali podsumowania 2017 roku, dziewiątego już w historii działalności tego największego w regionie, klubu pływackiego.

Zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym, był to rok dla naszego klubu rekordowy, a zsumowane statystki i bieżące spostrzeżenia jednoznacznie świadczą o jednym z najlepszych klubów sportowych z terenu miasta Sucha Beskidzka, a i powiatu suskiego, biorąc pod uwagę wszystkie aktywności, wyniki, promocję klubu i regionu oraz nawiązywane kontakty ze środowiskiem sportowym w skali ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej.

Obecnie klub zrzesza około 200 pływaków na różnych poziomach zaawansowania z Suchej Beskidzkiej i okolicznych miejscowości, a coroczne wrześniowe nabory do klubu i ich wyniki świadczą o dynamicznie rosnącym zainteresowaniu tą dyscypliną sportu. Wychowankowie UKS „Jasień” regularnie startują w mocnych zawodach pływackich przywożąc liczne trofea, rekordy życiowe i bezcenne doświadczenia, dzięki którym możliwy będzie dalszy ich rozwój i sukces sportowy klubu, który posiada coraz większą rzeszę sympatyków wywodzących się z rodzin i znajomych zawodników oraz coraz liczniejszych sympatyków pływania. Rosnąca rozpoznawalność w regionie sprawia, że jesteśmy postrzegani jako solidnie działająca instytucja kreująca sporą część życia sportowego powiatu suskiego, na czele z miastem powiatowym.

W ubiegłym, 2017 roku, zawodnicy UKS „Jasień” Sucha Beskidzka zanotowali łącznie 31 startów w zawodach rangi Mistrzostw Polski, Mistrzostw Okręgu, rangi międzynarodowej (w tym dwóch zagranicznych w Austrii i Niemczech), ogólnopolskiej, a co najmniej wojewódzkiej i międzywojewódzkiej, nie wspominając o lokalnych zawodach na rodzimym basenie, przywożąc ogółem 126 medali (46 złotych, 40 srebrnych i 40 brązowych). Pływacy z suskiego „Jasienia” promowali swój region w takich częściach Polski jak: Warszawa, Wadowice, Myślenice, Wieliczka, Nowy Targ, Wola, Zabierzów, Zabrze, Nowy Sącz, Bochnia, Limanowa, Kraków, Andrychów, Tarnów, Bielsko Biała, Paniówki, Gliwice, Dębica, Miechów, Opole, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski i oczywiście Sucha Beskidzka plus zagraniczne starty w Wiedniu i Dreźnie. Oprócz medali wywalczonych w rywalizacji klubowej i związkowej, pływacy „Jasienia” zdobyli dwa medale w wojewódzkiej licealiadzie oraz sześć w gimnazjadzie i były to jedyne medalowe zdobycze dla szkół z powiatu suskiego, co świadczy o wyraźnym wkładzie „Jasienia” w szkoleniu dzieci i młodzieży w pływaniu na terenie Suchej Beskidzkiej i powiatu suskiego.

Tak ambitne wyniki nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy, niemal dwustu pływaków trenuje regularnie w podziale na stopnie zaawansowania i wiek, począwszy od dwóch razy w tygodniu do nawet sześciu w przypadku grupy sportowej. Członkowie tej ostatniej biorą także udział w obozach treningowych, w roku ubiegłym obóz zimowy odbył się na miejscu, w Suchej Beskidzkiej, natomiast letni, zwyczajowo już, w Chotowej na Podkarpaciu, gdzie pod okiem trenerów Andrzeja Szarzyńskiego, Łukasza Miklusiaka i Piotra Staszaka suscy pływacy wykuwali formę pływacką, ale także biegową i kolarską, sprawdzając się finalnie w zawodach triathlonowych, jak również w zmaganiach w konwencji „runmageddonu”. W tym miejscu podkreślić należy stałą opiekę merytoryczną legendy trenerskiej, pływania, wychowawcy medalistów olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, Andrzeja Szarzyńskiego, który nigdy nie odmawia „Jasieniowi” swojego wsparcia stając się wiernym przyjacielem klubu. Oprócz codziennych treningów i cyklicznych obozów sportowych, dla zawodników organizowane są konsultacje z dietetykiem sportowym oraz psychologiem sportowym, ponadto zawodnicy z licencją Polskiego Związku Pływackiego są pod stałą kontrolą lekarza sportowego. Kilkoro pływaków Jasienia brało także w ubiegłym roku udział w warsztatach doszkalających z takimi sławami polskiego i światowego pływania jak Otylia Jędrzejczak, Radosław Kawęcki czy Agata Korc, którym nazwa UKS „Jasień” Sucha Beskidzka jest już doskonale znana.

Społeczność klubu, na czele z władzami i trenerami regularnie udziela się także w organizacji ciekawych inicjatyw na basenie w Suchej Beskidzkiej, które na stałe weszły już do kalendarza imprez miejskich i powiatowych, takich jak Nocny Charytatywny Maraton Pływacki, Zawody Pływackie o Puchar Starosty Suskiego, czy Mikołajkowe Zawody Pływackie. Aktywna i pełna sukcesów działalność sportowa i organizacyjna klubu została już wielokrotnie doceniona, co roku trenerzy i pływacy nagradzani są w plebiscycie Sportowiec Roku Powiatu Suskiego, w 2017 roku byli to trener Łukasz Miklusiak oraz zawodnicy Aleksandra Sikora, Mikołaj Pająk, Barbara Sowa oraz już po raz trzeci Julia Parchańska. Dużym echem odbił się także sukces UKS „Jasień” w postaci uznania klubu za jeden z dwudziestu najlepiej zapowiadających się klubów w Polsce w konkursie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PGNiG „Pokaż jak się zmieniasz”. W tym miejscu możemy pochwalić się także zwycięstwem w powiatowym etapie plebiscytu w kategorii „Drużyna Roku” Plebiscytu Najpopularniejszy Sportowiec Gazety Krakowskiej. Przedstawiciele klubu odbiorą w dniu 19 stycznia z rąk rektora AWF w Krakowie i redaktora naczelnego Gazety Krakowskiej medal i dyplom dla finalisty etapu wojewódzkiego podczas Małopolskiej Gali na terenie krakowskiego AWF.

Rok 2017 to okres rekordowy dla klubu pod każdy względem, ale i 2018 zapowiada się niezwykle dynamicznie, a zbliżające się 10 – lecie UKS „Jasień” Sucha Beskidzka tylko zobowiązuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy, dzięki której zyskują wszyscy: klub na splendorze, pływacy na zdrowiu i sukcesach, a miasto i powiat na rozpoznawalności, z którą niewątpliwie łączą się liczne starty „Jasienia” na coraz szerszej arenie sportowej, każdorazowo z dodatnim wynikiem sportowym. Już za kilka tygodni obóz zimowy w Szczyrku, w tym czasie niektórzy z nas wyjeżdżają na obóz z MKS Juvenia Wrocław do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, gdzie pod okiem trenerów reprezentacyjnych i największych gwiazd polskiego pływania poznawać będą inne metody, a przede wszystkim zawierać nowe kontakty, miejmy nadzieję, że z dużą korzyścią dla klubu. A zaraz po obozie, udział w „Swim Race Days”, niezwykle prestiżowym dwudniowym mityngu pływackim w niemieckim Dortmundzie, gdzie na starcie staną utalentowani młodzi pływacy z całej Europy.

Pozostaje wierzyć w efekty codziennej ciężkiej pracy trenerów i zawodników, która regularnie daje wymierne efekty w postaci sukcesów sportowych i tego należy życzyć UKS „Jasień” Sucha Beskidzka, w 2018 roku, roku 10 – lecia działalności klubu.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image